Anasayfa » Soru Cevap » SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan Dul Aylığı Alan Anneme Bağ-Kur dan Yetim Aylığı Bağlanır mı? Bağlanırsa bunun oranı aylık alan sayısına göre değişir mi?

Tarih :
SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan Dul Aylığı Alan Anneme Bağ-Kur dan Yetim Aylığı Bağlanır mı?

Annem 1978 yılında vefat eden babamdan yani eşinden dolayı ssk dan dul maaşı alıyor. Şimdi de 26.01.2011 yılında vefat eden bağ-kurlu dedemden dolayı yetim maaşı bağlandı.
Sorular;
1- Dedemden maaş alan başka hak sahibi de yok. Anneme % kaç oranında yetim maaşı bağlanması gerekir?
2- Annemin babamdan aldığı maaş 5510 sayılı Kanunun 34/b maddesindeki " kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan......."hükmü gereği kendine ait gelir olarak değerlendirilmeyip maaş oranının buna göre belirlenmesi gerekmezmi? çünkü bize %25 oranında maaş bağlandı ve annemin babamdan dolayı maaşı gerekçe gösteriliyor.
3- Ayrıca dedem vefat ettiğinde torba kanunda 01,01,2011 tarihinden geçerli emeklilere yapılan zam dikkate alınmışmıdır? Çünkü zam dedem öldüğünde yürürlüğe girmemişti.

Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25'i, oranında aylık bağlanmaktadır. Bu oran sabit bir orandır. Kendi çalışmaları dolayısıyla gelir veya aylık almış olsaydı bu aylık hiç bağlanmazdı.

Aylıklar bağlandığı dönemdeki tüm zamları içine alacak şekilde hesaplanmaktadır. Şubat ödeme döneminden geçerli olarak hesaplanan bu aylık torba yasa çıkmadan önce Ocak ayında aylıklara TÜFE oranında yapılması beklenen artışla artırılmış, Mart döneminde çıkan ve yürürlüğü Ocaktan geçerli olan torba yasanın öngördüğü artışla TÜFE artışı arasında kalan farklar ise ödenmiştir.

Kaynak : SGK Rehberi
Başkent'te 'çok gizli' mahkeme
Yeni işçiler TTK'ya taze kan oldu
HSK açıkladı!İşte liste...
İzmir Fuarcılık Hizmetleri 1 İşçi Alacak
'Ordumuz gittiği her yere barış götürmüştür'
NBA'in en çok kazananı yine LeBron James
Dikkat! Aşırı beyin faaliyeti ömrü kısaltıyor
24 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları
19 Farklı Şehir ve kurum 76 personel alımı yapıyor

Benzer Haberler