Anasayfa » Yurtdışı » Hediyemiz Şimdiden Hayırlı Olsun!

Hediyemiz Şimdiden Hayırlı Olsun!

Hediyemiz Şimdiden Hayırlı Olsun!

Türk vatandaşlığını kaybedeblerede borçlanma

Tarih :
Hediyemiz Şimdiden Hayırlı Olsun!

6552 Sayılı Kanun ile 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunun uygulanmasında, yargı kararları da dikkate alınarak doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin Türk vatandaşı olarak çalıştıkları süreleri borçlanmalarına imkân tanınmıştır. Daha önceki uygulamada bu durumda olan sigortalılar yargı kanalı ile bu hakkı elde edebilirken şimdi yargı kararına gerek kalmadan borçlanmalarını Türk Vatandaşları gibi yapabilecekler. Mahkemeleri devam eden sigortalılar da davalarından vaz geçerek borçlanma yapabilecekler.

İŞSİZLİK SÜRELERİ VE EV KADINI SÜRELERİ BORÇLANILA BİLECEK

Türk vatandaşı olarak yurtdışında geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurtdışında ev kadını olarak geçen süreleri prim ödenmemiş olması ve istekleri halinde sosyal güvenlik bakımında değerlendirilir. Türk vatandaşlığından çıkan ancak Türk vatandaşı olarak yut dışında çalışan ve ev kadını olarak geçirilen süreler ile işsizlik süreleri yine borçlanılabilecek hale getirilmiştir.

YURT DIŞINDAKİ İŞEGİRİŞ TARİHİ BAŞLANGIÇ SAYILACAK

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların, akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecek. Bu durumdaki sigortalılar yurt dışından aylık alırken birde Türkiye’den aylık alacaklar. Türkiye’de çalışan kadına sigorta öncesi doğumlarını borçlandırmayan yada yurt içi borçlanmasına izin vermeyen uygulama ekonomik yönden Türk Vatandaşlarından kat kat üstün olan Türk vatandaşlığından çıkmış sigortalılara neden böyle bir hak verildi çok manidar doğrusu. Bu uygulama ile mantar gibi emekli sayısında artış olacak. Borçlanmaların tamamının SGK ya zararının ne kadar fazla olduğu tartışılmaz bir gerçek iken böyle uygulamalar mecliste neden kabul görüyor önce SGK yöneticilerine sonra Millet vekillerine sormak Türk Vatandaşı olan her ferdin hakkı diye düşünüyorum.

Borçlanma gelecekse kırsalda köylerde gece gündüz çalışan kadınlara gelmelidir. Türk vatandaşlığından çıkmış rahatı yerinde insanlara hak üzerine hak vermek hangi hakka sığar? Bunlar Türkiye’den emekli olmaları halinde GSS li olacağından yurt dışı yurt içi sağlık giderleri de Türkiye’ye hediye olarak gelecek diye düşünüyorum. Hediyemiz şimdiden hayırlı olsun.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler