Anasayfa » Borçlanma » SGK 3. Çocuk İçin Borçlanma Yap(a)mıyor!

SGK 3. Çocuk İçin Borçlanma Yap(a)mıyor!

SGK 3. Çocuk İçin Borçlanma Yap(a)mıyor!

Devlet yaptı SGK yap(a)madı

Tarih :
SGK 3. Çocuk İçin Borçlanma Yap(a)mıyor!

Eylül ayında yasalaşan Torba Kanunla doğum borçlanması yapılabilecek çocuk sayısı üçe çıkarıldı. Bu sayede emeklilik gün sayısı eksik olan kadınlar üçüncü çocukları var ise 2 yıllık süreyi daha borçlanarak aylık alma hakkına kavuşmaktadır.

İstanbul’dan yazan okurumuz, emeklilik için gün sayısı dışındaki tüm şartları yerine getirdiğini ancak gün sayısını tamamlamak için 1,5 yıl daha çalışmak zorunda olduğunu belirtmekte ve Torba Kanunla birlikte üçüncü çocuğu için borçlanma talebinde bulunmasına rağmen, SGK’ca üçüncü çocuk için borçlanma hakkının verildiği ancak, uygulama ilişkin Genelge beklendiği, dolayısıyla borçlanma işleminin yapılamayacağının kendisine söylendiğini ifade etmektedir.

Esasen, bize ulaşan okurumuz yalnız değil. Buna benzer çok sayıda mail alıyoruz sgkrehberi.com olarak. Gerçekten deneredeyse 2 ay oldu Torba Kanun çıkalı. Getirilen düzenlemeye ilişkin Genelgenin hala çıkarılamamış olması manidar. Okurumuzun durumunu incelediğimizde, kendisi borçlanma yaptığı takdirde aylık bağlanmasına hakkazanacak. Gelin görün ki, SGK bu borçlanmayı yaptırmadığı sürece her geçen gün için benzer durumda olan kadınlarımızın aylıkları bağlanamayacak ve 2-3 ay gibi bir aylıktan yoksun kalacaktır.

Umarız Genelge en yakın süredeçıkar ve borcunu ödeyerek emekli olabileceklerin sırf Genelge çıkmadığı diye yaşadıkları mağduriyetlerine son verilir. Buna ilaveten Genelge yürürlüğe girene kadar borçlanma tutarları artarsa işte o zaman sigortalılar yandı ha yandı demektir. SGK bunun farkında mı diye sormak istiyoruz.

Kaynak : SGK Rehberi
20 bin TL'lik şaka karakolda bitti
Halk eğitim merkezlerinde maske üretim atağı
Emekliye ve memura yaz müjdesi
Danimarka'da koronavirüs örneği alan robot geliştirdi
İşten çıkarma başladı, kısa fren şart
Savcılıktan Aleyna Çakır hakkındaki iddialara ilişkin açıklama
Çalışma çalıştırma zamanı.
7 Haziran 2020'den önemli gündem başlıkları
İzmir'de baba tartıştığı oğlunu bıçakladı

Benzer Haberler