Anasayfa » Medya Haberleri » SGK'nın Eczanelere ödemeyi taahhüt ettiği 25 kuruşun faturası netleşiyor

SGK'nın Eczanelere ödemeyi taahhüt ettiği 25 kuruşun faturası netleşiyor

SGK'nın Eczanelere ödemeyi taahhüt ettiği 25 kuruşun faturası netleşiyor

Tarih :
SGK'nın Eczanelere ödemeyi taahhüt ettiği 25 kuruşun faturası netleşiyor
SGK'nın Eczanelere ödemeyi taahhüt ettiği 25 kuruşun faturası ağır olacak

Türk Eczacılar Birliği ve SGK anlaşmaya vararak İlaç Alım Protokolü krizi sona erdirilmişti. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacılar Birliği arasında 1 Temmuz 2015 kadar geçerli olacak İlaç Alım Sözleşmesi imzalanarak bu durum kamuoyuna bir başarıymış gibi lanse edilmişti. Detaylar ortaya çıktıkça konunun hiç de öyle olmadığı ortaya çıkmaktadır.

TEB ve SGK'nın imzaladığı protokolün ayrıntılarında şunlar vardı

-Muayene ücretleri yine eczanelerde alınacak, Kamu kurum iskontoları için takvim belirlenecek ve Eczacılara kutu başı en az 25 kuruş ödenecekti.

İlaç fiyatlarındaki düşüşle karları azalan eczaneler, son bir kaç yıldır sürekli talep ettikleri ancak kabul görmeyen 'Reçete başına danışmanlık ücreti talebini Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) sonunda kabul ettirdi. İşte detayların içinden bunlar çıkmaya başladı.

SGK, geçtiğimiz hafta ilaç firmalarının özellikle kalp, şeker ve kanser ilaçlarında anlaşmaya yanaşmayarak gerilimi tırmandırdığı pazarlıklarda, eczanelerin reçete başına 25 kuruş para talebini kabul etti.

25 kuruş ne anlama geliyor?

SGK, ilk kez 2012 yılında eczanelere, vatandaşa doktorun yazdığı reçeteye uygun ilaç verdikleri için, her bir reçete başına 25 kuruş para ödeyecek. 2011 yılı sonunda 300 milyondan fazla reçeteye işlem yapan SGK, reçete sayısında artış olmadığı farzedilse dahi bu yıl eczanelere açıktan 75 milyon lira ödemek zorunda kalabilecek.

Gerilim konusu yeni değildi

SGK ile eczaneler arasında ilaç fiyatlarıyla ilgili geçen yıl da bir gerilim yaşanmış, ilaç fiyatlarındaki düşüşlerle kârları ciddi miktarda azalan eczacılar, SGK'dan, reçete başına 'meslek hakkı ya da 'danışmanlık ücreti' adı altında para talep etmişlerdi. Süren pazarlıklarda sözkonusu talep Bakan Dinçer tarafından reddedilmişti. Ancak, bu talep hiçbir şekilde gündemden düşmedi ve sonunda eczacıların dediği oldu. İşte Bakan Dinçeri bu durum kötü adam etmişti.

İlaç fiyat anlaşmasının bitişi ve yeni anlaşmanın imzalanması sürecinde bu yıl da aynı konu masaya geldi. Özellikle son iki hafta 192 kritik ilaçta anlaşma sağlamak üzere pazarlık masasına oturan SGK, başka kanser, kalp hastalıkları ve insülin gibi temininde zorunluluk bulunan ilaçlarla ilgili sert bir pazarlıkla karşı karşıya kaldı. Birbiri ardına yapılan pazarlıklarda SGK, eczacıların meslek hakkı danışmanlık ücreti talebini gündemine almak zorunda kaldı. Aynı durum daha önceki pazarlıklarda da yaşanmıştı ancak, Dinçer ve ekibi sıkı durunca sonuç alınamamıştı. Hatta eczacılar kepenk kapatmayı dahi denemişlerdi.

Eczacılar, "İlaç almaya gelen vatandaşı ilaç ve tedavi konusunda bilgilendirme zorunlulukları olmadığını, ancak vatandaş mağdur olmasın diye bu hizmeti bedelsiz verdiklerini" ve "Eczacıların bilgi birikimi, donanımı ve emeği karşılığında bu hakkı almasının bir gereklilik olduğunu'' savundular. Bu savın ne kadar komik bir gerekçe olduğu ilk bakışta anlaşılabilecek türdendir. Düşünün ki elbise almak için bir mağazaya gidiyorsunuz. Nihayetinde elbiseyi alıyorsunuz ve karşınıza bir de birkaç elbiseyi üzerinize denediğiniz için sizden danışmanlık adı altında ilave para alınıyor. Durum aynen buna benziyor.

Bu kapsamda daha önceki yıllarda vatandaşa hazırladıkları reçete başına sabit bir tutarda para ödemesini talep eden eczacılarla pazarlığa oturulmuş ve sonunda bu tutar reçete başına 25 kuruş olarak belirlenmiştir. Ne güzel değil mi? Kimsenin ruhu dahi duymadı. Nasıl olsa 25 kuruş, dilenciye dahi vermeye utanılacak bir tutar.

Günde ortalama 1 milyondan fazla reçeteye ödeme yapılıyor

Her bir mesai gününde ortalama 1 milyon adetten daha fazla reçetenin geldiği SGK, son rakamlara göre yılda ortalama 300 milyon adet reçeteye para ödüyor. SGK'nın ödediği reçete sayısı, 2011 yılına göre hiç artmasa dahi, 2012'de eczacılara ödenecek meslek hakkı/danışmanlık ücreti en az 75 milyon lira olacak. Fazlasının ne kadar olacağı ise bilinmiyor.

Bu ise genel bütçeden kaynak aktarılan SGK'nın, bu tutarda parayı eczacılara ödemesi anlamına gelecek. Bu uygulamanın kabul edilmiş olması, gelir-gider dengesini genel bütçe kaynaklarıyla kurabilen SGK'yla ilgili gelecek yıllar için endişe kaynağı olarak görülüyor.

Ödenecek rakamın aslan payı büyüklere

SGK'nın sağlık harcamaları kapsamında 2011 yılında tedavi ve ilaç giderleri içindeki 6 milyar liralık tutar, eczacı ve ilaç depolarından oluşan dağıtım kanallarına harcandı. Ancak SGK tarafından yapılan bu ödemenin yaklaşık 24 bin eczaneye dağılımında çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı. Yaklaşık 6 milyar liralık ödemenin yaklaşık 4 milyar liralık kısmı 24 bin beşyüz eczane içindeki sadece 1.100 eczane/ ecza deposuna gidiyor. Kalan tutar ise yaklaşık 23 bin eczane tarafından paylaşılıyor. Böylece reçete başına ödeme sisteminde de, söz konusu tutardan en fazla payı, daha çok reçete yaptıkları için yine çok kazanan 1.100 eczacı alacak.

İşte kısa sürede sonuçlanan anlaşmanın kısa hikayesi. Sizce kim kazandı yada kim kaybetti!

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler