Kadınların çift maaş almaları mümkün mü?

Kadınların çift maaş almaları mümkün mü?

Hem eş hem de anne-babadan maaş alınabilir mi?

Tarih :
Kadınların çift maaş almaları mümkün mü?

En çok merak edilen konulardan birisi, hem dul hem de yetim kalan kadınların, hem eşinden hem de babasından birlikte aylık alıp alamayacakları konusudur. Bu soruya tek kelimeyle “evet alabilir ya da alamaz” demek pek mümkün değildir. Herkesin durumuna göre bir yanıt verebiliriz. Bu konusu SSK, Bağ-Kurlu veya Emekli Sandığı mensubu olma durumuna göre incelemek mümkündür.

Öncelikle belirtmek gerekirse kadın çalışsa da, çalışmasa da ya da aylık alsa da almasa da kocasından her halükarda “dul aylığı” alır. Genel kural olarak ise çalışmayan ve emekli aylığı da almayan eşe %75 oranında, çalışan ve emekli aylığı alan eşe ise %50 oranında aylık bağlanır.

Dul eşin evlenmesi durumunda ise aylığı kesilir.

1 Ekim 2008 tarihinden önce iki koçasıda ölen kadına kocaları farklı sosyal güvenlik kurumuna (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) tabi ise her iki eşinden de  aylık bağlanır. Bu tarihten sonra kocası ölene iki kocadan “tercih ettiği” aylık bağlanır.

Evli olan kız çocuklarına babalarından aylık bağlanmaz.

Eş ve Anne-Babanın ölüm tarihlerinin 30 Eylül 2008 tarihinden sonra olması halinde “aynı anda hem dul hem de yetim aylığı” alma imkanı yoktur.

Aşağıdaki tabloda eşi ile anna-babası SSK ve Bağ-Kur statüsünde olan kadına aylık bağlanma şartları belirtilmiş olup bir sonraki yazımızda eş ve Anne-babanın SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığına tabi olma durumlarına göre aylık alma şartlarını belirteceğiz.

Hazırlayan: Hakan BİLGE

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler