Anasayfa » Borçlanma » Doğum Borçlanması Hangi Durumda Erken Emekli Eder?

Doğum Borçlanması Hangi Durumda Erken Emekli Eder?

Doğum Borçlanması Hangi Durumda Erken Emekli Eder?

Her borçlanma emekliliğe fayda sağlar mı?

Tarih :
Doğum Borçlanması Hangi Durumda Erken Emekli Eder?

İşe giriş tarihim 01.03.1997. Doğum tarihim 11.12.1973. Toplam SSK gün sayım 5310. 2 kız annesiyim, doğum borçlanması yapsam ne zaman emekli olabilirim? 5...925890 Nolu SMS

İşe başlangıcınıza göre 20 yıl, 53 yaş ve 5900 prim gün şartlarına tabisiniz.

2017 yılında 20 yıl şartınız, 2026 yılında 53 yaş şartınız, 590 gün daha prim ödemeniz halinde de prim gün sayınız tamamlanacak.

Bu durumda 53 yaşınızın dolacağı 11.12.2026 tarihine kadar 590 gün daha prim ödeyerek prim gününüzü tamamlayıp bu tarihte emekli olabilirsiniz. Yaş şartınızın tamamlanmasına daha çok zaman var. Bu nedenle bu tarihe kadar 590 günü tamamlama imkanınız olur.

Eğer tamamlayamazsanız doğum borçlanması hakkınız varsa borçlanıp tamamlayabilirsiniz. Doğum borçlanması yapmanız sizin daha erken emekli olmanızı sağlamıyor. Çünkü prim gün sayınızda sıkıntı yok gibi görünüyor. Eğer çalışamayacaksanız ya da isteğe bağlı ödeme gibi bir durumunuz söz konusu değilse ve yine tekrarlıyorum doğum borçlanması hakkınız varsa (Doğumlar işe başladıktan sonra ise ve doğumdan sonraki iki yıllık sürede adınıza prim yatmamışsa) borçlanıp eksik günü tamamlayıp emeklilik yaşınızı bekleyebilirsiniz.

Doğum borçlanması hangi durumda faydalı olur ve erken emekli eder? Emeklilik yaşınız gelmiş ya da az bir süre kalmış olup prim gün sayınız eksik olursa, doğum borçlanması yaparak eksik günleri tamamlayıp prim gün sayısını doldurmaya uğraşmadan erken emeklilik imkanı sağlar.


Komşum bir işyerinde yaklaşık 7 yıldır çalışıyordu. Hafta tatilinde kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Ailesinin tazminat hakkı var mı?

İzinli olması tazminatı engeller mi? 5...646800 Nolu SMS

Öncelikle başınız sağolsun. İş Kanunu'na göre işçinin ölümü halinde kanuni mirasçıları kıdem tazminatına hak kazanır. Bunun için veraset ilamı ile birlikte işverenliğe müracaat etmek gerekir.

Benzer Haberler