Anasayfa » Soru Cevap » Sigortalılardan gelen sorular ve cevapları

Sigortalılardan gelen sorular ve cevapları

Sigortalılardan gelen sorular ve cevapları

Eşim 02.11.2011 tarihinde doğum yaptı. Kurumu tarafından ise 20.02.1012 tarihinde işe başlayabileceklerini söylediler.

Tarih :
Sigortalılardan gelen sorular ve cevapları

Sigortalılardan gelen sorular ve cevapları

Öncelikle üceretsiz izin mi kullanılır?

Eşim 02.11.2011 tarihinde doğum yaptı. Kurumu tarafından ise 20.02.1012 tarihinde işe başlayabileceklerini söylediler. Doğum sonrası izinlerin bitiminde eşim ücretsiz izin kullanmayı düşünüyor. Fakat bu ücretsiz iznini mevcut senelik izinlerini kullandıktan sonra almayı planlıyor idi. Kurumunda İnsan Kaynakları ile görüştüklerinde doğum sonrası iznin bitiminde öncelikle Ücretsiz izin kullanılması gerektiğini, Ücretsiz izin bittikten sonra senelik izinlerini kullanabileceklerini söylediler. Bu izinlerin kullanılma önceliği Hakkında bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz.

Değerli okuyucumuz bilindiği üzere doğumdan 8 hafta sonra ücretsiz izine ayrılmanız veya göreve başlamanız gerekmektedir. Bu sürenin sonunda ücretsiz izine ayrılabilirsiniz. Önce yıllık izin gibi bir öncelik söz konusu değildir.

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

22 nisan 2010 - 17 kasım 2011 işe giriş ve çıkıs tarihim askerlik sebebiyle işimden ayrılıcağım part-tıme çalışdığım için ayın 16 günü sigortalı gözüküyorum. 16 günden hesaplanırsa toplam çalışma sürem 365 gün etmiyor. Kıdem tazminatı alabilirmiyim?
Değerli okuyucumuz kıdem tazminatı ödenmesi en az bir yıl prim ödenmesi ve ayrılış nedenine göre ödenmektedir.

Toplamda 15 yıl çalışırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

15.08.1998 tarihinde SSK' lı olarak işe başladım. 1 yıl sonra iş yeri değiştirdim. Eski iş yerim sigortamı ödemeye devam etmiş ve 1 yıl boyunca eski ve yeni işyerim den SSK pirimi yatırılmış. Bugüne kadar da aynı iş yerinde çalışmaya devam ettim, yani 15.08.1998 den bugüne kadar kesintisiz sigortam var. Toplamda 15 yılı doldurduğumda kıdem tazminatımı alıp işten ayrılabilirmiyim? Yada ne zaman bunu hakederim?

Değerli okuyucumuz 15 yıl sigorta ve 3600 gün prim ödeme gün sayınızı tamamladığınız taktirde kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Kıdem tazminatı aldıktan sonra çalışmak mümkün mü?

Ben 16 yıldır özel bir firmada çalışmaktayım. Kendi isteğim ile işten ayrılmak istiyorum.15 yılını dolduranlar SGK' dan aldıkları belge ile kıdem tazminatlarını alabiliyorlar. Ancak tazminatı aldıktan sonra başka herhangi bir iş yerinde 657 devlet memuru, kamu kuruluşu, özel sektör, sigortalı olarak işe girilip çalışıla bilinir mi?

Değerli okuyucumuz kıdem tazminatını almanız daha sonra her hangi bir personel statüsünde çalışmanıza engel teşkil etmemektedir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler