Anasayfa » Borçlanma » Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir

Tarih :
Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir

Doğumdan önce 4/a (SSK) sigortalısı olmayanlar doğum borçlanması yapamazlar.

Doğumdan önceki son sigortalılık türü 4/a (SSK) olan kadınlar doğum borçlanması yapabilir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce isteğe bağlı SSK sigor­talısı olanlar doğum borçlanması yapabilir ancak 1 Ekim 2008 sonrası isteğe bağlı (4/b) sigortalıları doğum borçlanması yapamazlar.

4/a Kapsamında sigortalı olduktan sonra doğum yapmış olmakla birlikte doğumdan önce son sigortalılık türünün 4/b veya 4/c olması halinde doğumborçlanması yapılamayacağı gibi 2925 sayılı Kanuna tabi tarım sigortalıları da doğum borçlanması yapamazlar.

Doğum borçlanması üç çocukla ve en fazla 6 yılla sınırlıdır. Doğum borçlanması talebi kabul edilen kadın sigortalının üç yıllık borçlanma süresi içinde zorunlu sigortalı hizmetlerinin olması halinde zorunlu sigortalılık süreleri borçlanma sürelerinden düşülecektir.

Doğum borçlanması yapmak için 18 yaş sınırlaması yok. 18 yaşından küçük kadınlar da doğumdan önce 4/a kapsamında sigorta tescili yapılmış ise doğum borçlanması yapabilir.

Çıraklığı nedeniyle 506 sayılı Kanun kapsamında tescili yapılan ve son­rasında doğum yapan kadınlar da doğum borçlanması yapabilir.

Doğumdan önceki son sigortalılık statüsünün 506 sayılı Kanunun Geçi­ci 20. maddesi kapsamındaki sandık olması halinde, SGK doğum borçlan­ması yapılması talebini kabul etmemektedir.

Doğum borçlanmaları, borçlanma yapan sigortalının en son sigortalılık statüsüne göre belirlenmektedir. Özellikle doğum borçlanmalarında, borçlanılan sürelere ait sigortalılık statüsünün belirlenmesinde son sigortalılık statüsüne bakılması, sigortalılık tür değiştirmelerini hızlandırmaktadır. İnsanlar borçlandığı süreler 4/a sigortalılık statüsünde sayılsın diye işyerlerini bir yakınına devretmeyi seçmekte, isteğe bağlı sigortalılarsa, sigortalıklarını sonlandırarak sonrasında göstermelik olarak kısa bir süre 4/a sigortalısı olduktan sonra borçlanma başvurusu yapmaktadır. Bu ise emek ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Madem doğum borçlanması yapabilmek için doğumdan önce 4/a kapsamında sigortalı olmak gerekir, bu durumda da borçlanmanın statüsünün 4/a kapsamında sayılması isabetli olur.

Hazırlayan : Hakan BİLGE

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Mucur Belediyesi İşçi Alım İlanı
Denizli'de artçı depremler devam ediyor
İzmir'de öğretmenden suç duyurusu: Darp edildim
Mansur Yavaş, HDP açıklamasında geri adım attı
Zonguldak Kilimli Belediyesi 50 İşçi Alacak
Düz lise mezunu belediyede sözleşmeli olabilir mi?
'Evlilikten sıkıldım' dedi 11 kişiyi öldürdü
21 Mart 2019'dan önemli gündem başlıkları
Kocaeli Emniyet Müd. Terörle Mücadelede Yaralanan İşçi Alım İlanı
Pitbull dövüştürenlere 15 bin TL para cezası

Benzer Haberler