Anasayfa » Borçlanma » Sakın Ha! Sahte Belgelerle Borçlanma Yapmayın

Sakın Ha! Sahte Belgelerle Borçlanma Yapmayın

Sakın Ha! Sahte Belgelerle Borçlanma Yapmayın

Tarih :
Sakın Ha! Sahte Belgelerle Borçlanma Yapmayın

Sosyal Güvenlik Kurumu sahte belgelerle yurt dışı borçlanması yapıp emekli aylığı almaya kalkışanlarla ilgili uygulamasını 2015/2 sayılı Genelgesiyle değiştirdi.

Sözleşmeli/sözleşmesiz ülkelerdeki çalışma sürelerini kanıtlayan belgelerle birlikte borçlanma talebinde bulunan sigortalıların bu belgelerinin yapılan yazışmalar sonucunda sahte olduğunun anlaşılması halinde 3201 sayılı Kanun’a göre yapılan yurt dışı hizmet borçlanmaları ve aylıkları iptal edilmekte, yersiz olarak ödenen aylıklar 5510 sayılı Kanun’un 96. maddesine göre tahsil edilmekte, ayrıca bunlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

…

2015/2 sayılı genelge ile değişiklik yapılmadan önce sahte belgelerle borçlanma başvurusunda bulunmuş olduğu tespit edilenlere aylık bağlanmamış ise borçlanma kapsamında ödenen tutarın tamamı, aylık bağlanmış ise varsa ödenen aylıklar mahsup edildikten sonra artan kısım ilgililere iade edilmekte idi.

2015/2 sayılı Genelge ile birlikte 13.01.2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 3201 sayılı Kanun’a göre yapılan borçlanma taleplerine ilişkin işlemler yeniden belirlenmiştir.

Yapılan değişiklik sonrasında, gerek sözleşmesiz, gerekse Libya ile birlikte diğer sözleşmeli ülkelerdeki sigortalılık sürelerini sahte belge ibraz ederek borçlandığı tespit edilenlere;

- Aylık bağlanmamış ise borçlanma kapsamında ödemiş oldukları tutarları,

- Aylık bağlanmış ise aylıklardan yapılacak mahsup sonucunda kalan borçlanma tutarları

ilgililere iade edilmeyecektir.

…

Bu nedenle yurt dışı borçlanma başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın ödeyecekleri borçlanma tutarlarının yüksek meblağlara ulaştığı ve başvuru sırasında ibraz ettikleri belgelerin sahte olması halinde bu tutarları geri alamayacaklarını da göz önünde bulundurarak başvuru işlemleri sırasında ibraz edecekleri belgelerin doğruluğuna dikkat etmeleri yerinde olacaktır.

Hazırlayan: Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler