Anasayfa » Medya Haberleri » Destek primi emekliyi böldü

Destek primi emekliyi böldü

Destek primi emekliyi böldü

Tarih :
Destek primi emekliyi böldü

Serbest çalışan emeklilerden tahsil edilen destek primi, emekli örgütlerini böldü

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, ödenmediği için katlanan destek primi borçlarıyla ilgili olarak, “Herkesin vecibelerini yerine getirmesi lazım” derken, İşçi Memur Bağ-Kur Emeklileri Derneği Genel Başkanı Hamdi Öz ise, “Kalkması daha iyi” diye konuştu.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra serbest çalışan emeklilerden kesilen ve giderek katlandığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapılandırma kapsamına aldığı borçlar konusunda emekli örgütlerinden farklı sesler geldi.

‘Vecibeler yerine gelsin’

Milliyet’e konuşan Ergün, emekli olduğu halde taksi kullanan, büfe işleten emeklilerin SGK’ya kayıt yaptırmak zorunda olduğunu vurgulayarak, “Nasılsa af çıkar kurtuluruz diyenler var” diye konuştu. borç takibatıyla ilgili toplam 450 bin emeklinin yazışmalarının devam ettiğini belirten Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sağladığı vadeli ödeme ve faiz affı uygulamasıyla borçlu emeklilerin 5-6 bin lirasının affedilmiş olacağını kaydetti. Emekli olduğu halde çalışanların önemli kısmının vergi dairesine kayıtlı olduğunu, SGK’ya ise kayıtlı olmadığını belirten Ergün, bu durumun bir tuşla tespit edilebildiğini anımsattı. Ergün, yüzde 15’lik destek primi için “Herkesin vecibelerini yerine getirmesi lazım” diye konuştu.

Hamdi Öz ise destek primi için, “Kalkması daha iyi” dedi. Uzun zaman önce yürürlüğe giren düzenleme hakkında emeklilerin bilgisi olmadığını savunan Öz, “Esnaf odalarının büyük hataları var. Kurum yönetimlerinde görev alanlar emekliyi bilgilendirmemiş” diye konuştu.

Kaynak : Milliyet

Benzer Haberler