Anasayfa » Emekli » Şimdiden fiili hizmet zammı kuyruğu oluştu

Şimdiden fiili hizmet zammı kuyruğu oluştu

Şimdiden fiili hizmet zammı kuyruğu oluştu

Tarih :
Şimdiden fiili hizmet zammı kuyruğu oluştu

Konu uzmanı olmayan Sosyal Güvenlik Kurumu yöneticilerin gerekli uyarıyı yapmamaları Sosyal Güvenlik Reformunun ana binasının temel taşlarını yerinden oynattı. İstisna oluşturmanın başka istisnaları da beraberinde getireceği gerçeğini gözardı eden siyasi ve popülist yaklaşım şimdiden sıkıntıları tetikledi.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece milletvekilleri ile gazetecilere yeniden fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) getirildi. Buna karşın 2008’de bu hakları ellerinden alınan diğer meslek grupları yine kapsam dışında bırakıldı.

AKP, 17 Nisan 2008’de “fiili hizmet süresi zammına” ilişkin değişiklik yaparak çalışanların temel haklarından birisini ellerinden almıştı. Buna göre, gazeteciler, matbaa işçileri, TRT’de haber hizmetini yapan ve haber hizmetlerinde fiilen çalışanlar, milletvekilleri, PTT dağıtıcıları, infaz koruma memurları, Tarım Bakanlığı Zirai Mücadele ve Karantina Teşkilatı ile veteriner teşkilatında görev yapanlar, Devlet Tiyatrosu sanatçıları, havayollarındaki uçucu personel, lokomotif makinistleri, gemi adamları, gemi ateşçileri, gemi kömürcüleri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şef ve üyeleri, şeker sanayinde çalışan işçilerin fiili hizmet süresi zammına ilişkin hakları (yıpranma payı) kaldırılmıştı.

5510 sayılı Kanunla yıpranma yapı kaldırılan diğer gruplar haklarını almak için şimdiden harekete geçtiler. Siyasilerin bu durumu görmesi ve ona göre hareket etmesi gerekirken maalesef anlık reflekslerle koskoca bir binanın temelini dinamitlediler. Kimse kusura bakmasın diğer guplar da en az milletvekilleri ve gazeteciler kadar yıpranma payını hak ediyorlar.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler