Anasayfa » Borçlanma » Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Değiştirir Mi?

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Değiştirir Mi?

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Değiştirir Mi?

Tarih :
Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Değiştirir Mi?

Sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca kadın sigortalıların ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten sonra üç defaya mahsus olmak üzere, her doğum için doğum tarihinden itibaren iki yıllık süreleri, bu sürede uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve çocuklarının yaşaması şartıyla borçlandırılmaktadır.

SGKREHBERİ-BORÇLANMALAR

Ne var ki doğum borçlanması yapan kadın sigortalıların  borçlanma yaptıkları süreler  prim ödeme gün sayılarına ilave edilmekte, buna karşın sigortalılık başlangıç tarihini geri çekmediğinden emeklilik yaşını değiştirmemektedir.

Dolayısıyla prim ödeme gün sayısını doldurmuş ancak yaşını doldurmamış, başka bir ifade ile emeklilikte yaşa takılan kadınların doğum borçlanması yapmaları, fazladan prim ödemek dışında hiçbir anlamı yoktur.

…

Bu anlattıklarımızın tek istisnası ise ilk defa çırak veya stajiyer olarak SGK’ya bildirildikten sonra çalışmaya başlayan kadın sigortalılar için yapılmış.

Çalışma hayatına ilk defa  çırak veya stajiyer olarak  başlayan, daha sonra sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce doğum yapan kadın sigortalılar,  doğum borçlanması yapmaları halinde sigortalılık başlangıç tarihi, sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten borçlanma yapılan süre kadar geri  gidilerek tespit edilmektedir.

Örneğin, 13/5/1997 tarihinde bir meslek lisesi tarafından stajyer öğrenci olarak bildirimi yapılan kadın sigortalının  20/5/2002 tarihinde doğum yaptığı, ilk defa  25/3/2005 tarihinde  çalışmaya başladığı ve doğum sonrası iki yıllık süreyi borçlanarak borçlanma tutarını da ödediği düşünüldüğünde, sigortalının işe başlama tarihi 25/3/2005 tarihinden iki yıl geri gidilerek 25/3/2003 olarak tespit edilecektir.

…

Borçlanma yapan kadın sigortalıların hangi statüde borçlanacakları ise (SSK-Bağkur-Emekli sandığı) borçlanma yaptıkları tarihte çalışıyor olmaları halinde çalıştıkları statülerine bakılarak belirlenmektedir, Borçlanma yaptıkları tarihte çalışmayan kadın sigortalıların borçlandıkları süreler ise en son çalışmalarının geçtiği statüde değerlendirilmektedir.

Örneğin 18/10/2015 tarihinde doğum borçlanması başvurusunda bulunan kadın sigortalının borçlanma yaptığı tarihte Bağ-kur kapsamında sigortalı olduğu düşünüldüğünde,  borçlandığı süreler Bağ-Kur kapsamında geçmiş sayılmaktadır.

Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler