Anasayfa » Borçlanma » Son 3,5 Yıl Borçlanma İle Tamamlanabilir Mi?

Son 3,5 Yıl Borçlanma İle Tamamlanabilir Mi?

Son 3,5 Yıl Borçlanma İle Tamamlanabilir Mi?

Tarih :
Son 3,5 Yıl Borçlanma İle Tamamlanabilir Mi?

Bilindiği üzere 01.05.2008 tarihinden önce sigortalı çalışmaya başlayanlar için  hangi sigorta kolundan (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) emekli olacağının tespiti yapılırken son 7 yıl yani 2520 gün içerisinde hangi sigorta kolundaki hizmet 1260 günden fazla ise emeklilik şartları o sigorta koluna göre hesaplanmakta ve o sigorta kolundan aylık bağlanmaktadır.

SGKREHBERİ-BORÇLANMA REHBERİ

Yürürlükte olan 5510 Sayılı Kanuna göre ise 01.05.2008 tarihinden sonra işe başlayanların emeklilik hesapları çalışma hayatları boyunca en çok hizmetinin geçtiği sigorta koluna göre yapılmaktadır.

Ayrıca son 7 yıl hesabında takvim yılı olarak değil çalışma günü olarak 2520 gün geriye gidiliyor ve ona göre gün hesabı çıkartılıyor.

Ölüm ve maluliyet hallerinde son 7 yıl hesabı yapılmamakta.

Son yedi yıl hesabı nasıl yapılır

Emeklilik dilekçesi talep tarihinden önceki son 2520 gün içerisinde hangi sigorta kolunda geçen hizmet 1260 günden fazla ise o sigorta koluna göre emeklilik şartları değerlendirilir ve hesabı buna göre yapılır.

Borçlanmalar son yedi yıl hesabında dikkate alınır mı?

Borçlanmalar son yedi yıl hesabında dikkate alınmamaktadır. Sigortalılar son 3,5 yılı tamamlamak için genelde askerlik borçlanması ve ya diğer borçlanmaları yapmak isterler. Ancak son 3,5 yıl hesabında sadece fiili çalışmalar dikkate alınmakta borçlanmalar hesaba katılmamaktadır.

5510 Sayılı Kanuna göre borçlanılabilen süreler

-Doğum Borçlanması

-Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

-Memurların aylıksız izin süreleri,

-Doktora Süreleri,

-Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

-Grev Süreleri,

-Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

-Seçimler için istifa edenler,

-Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

-1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri.

Mehmet ERBEY

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler