Anasayfa » İşveren » SGK Artık Bunu Suç Saymıyor

SGK Artık Bunu Suç Saymıyor

SGK Artık Bunu Suç Saymıyor

Tarih :
SGK Artık Bunu Suç Saymıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu aynı işverenin farklı işyerinde çalıştığı görülen, ancak işçilik bildirimi diğer işyerinden yapılan sigortalılarla ilgili uygulamasını 2015-25 sayılı genelgesiyle değiştirildi.

Önceleri, işyerlerinde yapılan denetimler sırasında çalıştığı tespit edilen işçilerin SGK bildirimleri, aynı işverenin farklı işyerinden yapılmış olsa bile, SGK çalıştığı görülen diğer işyerinden de ayrıca işçilik bildirimi yapılmasını istiyor, haliyle  kimi zaman ayın bazı günlerinde, kimi zaman da günün bazı saatlerinde aynı işverene ait farklı işyerlerinde geçici olarak çalışan işçiler nedeniyle işletme sahipleri yüksek miktarlarda cezalara maruz kalıyordu.

…

Düşünün ki, satış ofisinde görevli olan ve SGK bildirimleri buradan yapılan bir personel, malın müşterilere teslimi nedeniyle farklı bir adreste kurulu bulunan depoya gidiyor ve bu esnada SGK müfettişleri gelerek işçinin depoda çalıştığını görüyor.

SGK, 2011-51 sayılı Genelgesinde bu durumu kayıt dışılık olarak değerlendirmiş ve işletme sahibine ofiste çalışan ve SGK bildirimi ofis adına açılmış işyerinden yapılan personel için, depoda da çalıştı diyerek, bir de depodan bildirim yapmasını istiyordu.

Haliyle, işletme sahipleri hiç de hak etmedikleri bu durum nedeniyle kimi zaman on binlerce lirayı bulanan cezalara maruz kalabiliyordu.

…

SGK bu hususu 2011- 51 sayılı genelgesinde, “Yapılan sorgulamalarda, listede kayıtlı bir kişinin aynı işverenin farklı işyeri dosyasından kayıtlı olması durumunda, aynı işverenin birden fazla işyerinden ayrı ayrı bildirim yapılması gerektiğinden, bu yönüyle araştırılması için konu yazılı olarak işyeri ve sigortalı bazında işveren servislerine bildirilecektir.” diye açıklamıştı.

Şimdi ise, 2015-25 genelgesinde “Yapılan sorgulamalarda, listede kayıtlı bir kişinin aynı işverenin farklı işyeri dosyasından kayıtlı olması durumunda, kişinin bu işyerinde görevlendirilmiş olabileceği dikkate alınarak bu işyerinden ayrıca tescili yapılmayarak bildirildiği işyerinden sigortalı olduğu kabul edilecek, sigortalı tescil ve hizmet servislerine bildirim yapılmayacaktır.” diye açıklamış.

…

Düzenlemeyi, geç kalınmış bir değişiklik olarak ifade etmek sanırım yanlış olmayacaktır.

Ne var ki bu değişiklik, büroda, ofiste veya dükkanda çalışan işçilerin, işçiliği doldurmak için inşaatlardan bildirilmesinin de önünü açacaktır.

Nasıl olsa, ofiste çalışan personelin SGK bildiriminin  inşaattan yapıldığı anlaşılsa da artık sorun olamayacak diye düşünen müteahhitler bu şekilde bir yola tevessül edebileceklerdir.

O açıdan, vakit kaybedilmeden inşaatlarda çalıştığı görülen işçilerin  bu uygulama kapsamından çıkarılması gerekir.

Bizden hatırlatması,

Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler