Anasayfa » Emekli » SGDP Alacakları uçup gidiyor, SGK seyrediyor

SGDP Alacakları uçup gidiyor, SGK seyrediyor

SGDP Alacakları uçup gidiyor, SGK seyrediyor

Tarih :
SGDP Alacakları uçup gidiyor, SGK seyrediyor

SGDP ALACAKLARI UÇUP GİDİYOR
SGK SEYREDİYOR

Okurumuz Alaattin bey SSK'dan emekli olduktan sonra ticari faaliyete başladığını, 1/10/2008 tarihinden sonraki sosyal güvenlik destek primi borçlarının aylıklarından kesildiğini, bunun dışında 1/10/2008 tarihinden önceki sürelerden kaynaklanan 8.000 TL sosyal güvenlik destek primi borcunun daha olduğunu, ama bu borçların aylığından kesilmediğini belirterek, bu borçları ödemesinin gerekip gerekmediğini, ödemezse ne olacağını soruyor.

Değerli okuyucular,

Sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesinden önce, Bağ-Kur'dan yaşlılık aylığı alıp ticari faaliyete devam eden yada ticari faaliyete yeniden başlayan kişilerin SGDP borçları aylıklarından kesilerek tahsil edilmiştir. SSK, Emekli Sandığı ve Geçici 20. maddeye tabi sandıklardan yaşlılık aylığı almaktayken ticari faaliyete başlayan kişilerin SGDP borçları ise aylıklarından kesilmemiş, tabir caiz ise bu borçları ödeyen ödemiş, ödemeyenin ise yanına kâr kalmıştır.

Sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesi ile birlikte, yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra ticari faaliyete başlayan kişiler, ister Bağ-Kur, ister SSK, isterse Emekli Sandığı veya Geçici 20. madde sandık emeklisi olsun 1/10/2008 tarihinden sonraki SGDP borçları, aylıklarından kesilerek tahsil edilmeye başlanılmıştır.

Olması gereken bu. Kişinin Kuruma borcu varsa, bu borçları Kuruma olan alacağından mahsup etmek kadar doğru ne olabilir ki?

Ancak ne yazık ki, 1/10/2008 tarihinden sonraki SGDP borçlarının tahsili konusunda gösterilen hassasiyet, 1/10/2008 tarihinden önceki SGDP borçları için gösterilmemiş. Maalesef ki bu borçlar, kişilerin aylıklarından kesilmemiş ve kesilmemeye de devam ediliyor. Araştırdık, inceledik, ne kanunda, ne yönetmelikte 1/10/2008 tarihinden önceki SGDP borçlarının aylıklardan kesilemeyeceğine dair bir düzenlemeye rastlamadık. Ama dedik ya kesilmiyor.

Tuhaflıklar burada da bitmiyor. Şu güne kadar bu borçlar için kapısına icra memuru gönderilen bir kişiye rastlamadık. Bu borçları kişilerin aylıklarından kesmeyen SGK, alacaklarını tahsil etme konusunda çok geniş yetkilerin verildiği 6183 sayılı Kanun çerçevesinde bu borçların tahsili için icra takibi bile yapmıyor.

Sonuçta 1/10/2008 tarihinden önce Bağ-Kur'un tahsil etmediği hatta tahsil etmeye bile çalışmadığı SGDP borçları için değişen bir şey olmamış. Sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesi ile birlikte bu borçlar için SGK'da hiçbir şey yapmamaya devam etmiş.

Okurumuz Alaattin beye verilecek cevaba gelince,

Yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra Bağ-Kur kapsamında yeniden çalışmaya başlayanlardan SGDP alınması ne kadar doğru tartışılır ama, mevcut yasalara göre zaman aşımına girenler hariç bu borçları ödemeniz gerekir. Ancak, ödemediğiniz takdirde, ne aylıklardan kesildiğini ne de icra takibi yapıldığını hatırlatarak, ödeyip ödememe konusunda kararı kendisine bırakıyorum.

Tabii SGK yetkilileri, bu yazımızı görüp de "Bizim böyle bir alacağımız varmış, tahsil edelim bari" derlerse ayrı. İşte o zaman da, zaman aşımına girmiş olanları ödememe hakkınız doğuyor. Bu borçların zamanaşımı süresi ile ilgili olarak 1479 sayılı Kanunda herhangi bir düzenleme yapılmadığından, Borçlar Kanununa göre on yıllık zamanaşımı süresinin dikkate alınması gerekir. Öyle olunca da 2002'den önceki SGDP borçları, hoooop zamanaşımına girmiş oluyor.

Evet değerli okuyucular maalesef manzara böyle. SGDP alacakları tek tek uçup gidiyor, SGK yetkilileri ise sadece seyrediyor.

Uçan balonları seyreder gibi…


Selim KAYAOĞLU


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler