Anasayfa » GSS » GSS prim borçları siliniyor

GSS prim borçları siliniyor

GSS prim borçları siliniyor

Tarih :
GSS prim borçları siliniyor

Hükümet tarafından ele alınan ve 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren herkese zorunlu olan GSS prim borcuna yenilikler geliyor. 2012 tarihinden itibaren GSS prim borcu olanların borçları siliniyor ayrıca yeni mezun bireylerin borcunu 2 yıl boyunca devlet karşılayacak.

Habertürk'ün haberine göre, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren herkese zorunlu olarak uygulanmaya başlanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili ilk günden itibaren yaşanan sorunlara topluca çözüm aranıyor. Okulu biten, ancak henüz bir iş bulamamış çocukları dolayısıyla aileleri "işsiz evlat vergisi" ile karşı karşıya bırakan sistem, çıkarılacak yasayla değiştirilecek. Gençlerin milyarlarca liraya ulaşan GSS prim borçları da bu kapsamlı düzenlemeyle birlikte silinecek.

Borçlu oldukları için hastanelerin önünden geçmeye korkan gençler, 30 Haziran 2016 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekler.

GENÇLER 2 YIL DAHA RAHAT NEFES ALACAK

TBMM'de görüşülen torba yasayla GSS'nin en büyük mağduru durumundaki işsiz gençler 2 yıllığına da olsa rahat bir nefes alacaklar. Halen lise ve dengi öğrenim gören gençler 20 yaşına; üniversite öğrenimi görenler ise 25 yaşına kadar aileleri üzerinden sağlık hizmeti alabiliyorlar.

EKONOMİK DURUMA GÖRE GSS PRİMİ ÖDEMEN ZORUNDA

Okulu bitirdikleri andan itibaren ise işsiz olsalar bile ailelerinin ekonomik durumuna göre GSS primi ödemek zorunda kalıyorlar. Ne kadar prim ödeyeceklerinin belirlenebilmesi için de gelir testine girmeleri gerekiyor. Gelir testi yaptırmamış olanlar ise otomatik olarak en yüksek rakamdan prim borçlusu durumuna düşüyor, aylık 395 lira prim ödemek zorunda kalıyorlar.

Bu düzenleme dolayısıyla, tamamına yakını gençlerden oluşan 5 milyonu aşkın kişi Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) 9 milyar lira dolayında borçlu durumunda bulunuyor.

PRİM ÖDEMEYENLER SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYORDU

Okuldan yeni mezun olan gençler uzun süre iş bulamadıkları halde, bir de GSS primi ödemek zorunda kalıyorlar. Prim ödemeyenler ise sağlık hizmeti alamıyorlar. Halkın tepkisini çeken bu uygulama, hükümetin vaatleri doğrultusunda TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen torba yasayla değiştirildi. Ancak yapılan bu değişiklik gençlerin sorununu çözmekten uzak kaldı. Çünkü, getirilen düzenleme, sadece okulunu hiç uzatmadan tam zamanında bitiren gençlerin mağduriyetini önleyecek.

LİSE MEZUNLARINA 20, ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA 25 YAŞ SINIRI

Yapılan değişiklikle, lise ve üniversiteden mezun olanların, mezun olduktan sonra 2 yıl süreyle GSS primlerinin devlet tarafından karşılanması öngörülüyor. Ancak, lise mezunlarında 20 yaş, üniversite mezunlarında da 25 yaş olan üst sınır korunuyor. Dolayısıyla öğrenci eğer okulunu uzatmışsa, örneğin liseden 20 yaşında, üniversiteden de 25 yaşında mezun olmuşsa bu 2 yıllık muafiyetten yararlanamayacak.

29 YAŞIN ALTINDAKİ GENÇLERİN PRİM BORÇLARI SİLİNEBİLİR

Hem lisede hem de üniversitede hazırlık okuyan öğrenciler hiç uzatmadıkları takdirde ancak 18 ve 23 yaşında lise ve üniversiteden mezun olabiliyorlar. GSS prim borçlarının silinmesi için son tarih 21 Mart 2016 olarak öngörüldü. Düzenlemenin TBMM'de görüşülen son torba yasaya konulması bekleniyordu.

Ancak, af niteliğindeki bu düzenlemenin, hazırlıkları devam eden kapsamlı GSS paketine alınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda, 29 yaşından küçük gençler adına tahakkuk etmiş GSS prim borçlarının silinmesi gündemde.

PRİM BORCUNU ÖDEYENLER NE YAPACAK?

2014'te çıkarılan 6552 sayılı torba yasada GSS prim borçları için gelir testine girip, tespit edilecek yeni gelir seviyesi üzerinden daha düşük tutarda prim ödeme olanağı getirildi. Bu haktan yararlanarak gelir testi yaptıranların sayısı her ne kadar toplam borçlu sayısının yüzde 10'u düzeyinde kaldı ise de bunların sayısı 500 bin kişiye yaklaşıyor. Bu kişiler, "borçlar silinecek" açıklaması yapılıncaya kadar borçlarının bir kısmını da ödediler.

BORCUNU ÖDEMİŞ OLANLARIN DURUMU BELLİ DEĞİL

Af yasası çıkarılırken, borcunu ödemiş olanların durumunun ne olacağı henüz belli değil. Ancak, borcunu ödemiş olanlara herhangi bir para iadesinin söz konusu olamayacağı; bundan sonra yapmaları gereken ödemelerden mahsup etme imkanı getirilebileceği belirtiliyor.

AF YASASININ ÇIKMASI 21 MART'I GEÇECEK

GSS sistemi Genel Sağlık Sigortası'nın 4 yıllık uygulama dönemindeki aksaklıklar dikkate alınarak, çıkarılacak yasayla yeniden düzenlenecek. Gelir testi ile GSS prim tutarları yeniden gözden geçirilecek. Bu kapsamda, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve ailesinin gelirinden dolayı gençlerin ödeyecekleri GSS primlerinin daha makul seviyelere çekilmesi öngörülüyor. Bu yapılırken, sosyal koruma ile GSS sistemi arasındaki dengenin korunması ve devletin üzerine ağır bir yük getirilmemesi hedefleniyor. Her ne kadar eylem planında GSS prim borçlarının silinmesi için 21 Mart 2016 tarihi belirlendi ise de söz konusu kapsamlı düzenlemenin içine alınacağı için af yasasının çıkmasının gecikebileceği belirtiliyor.

SAĞLIK HAKLARINDAN YARARLANMA SÜRESİ 30 HAZİRAN'A KADAR UZATILDI

Başbakan Davutoğlu'nun borçların silineceğini açıklamasının ardından bu konuda iki bakanlar kurulu kararı çıkarıldı. 1 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan ilk kararda, SGK'ya prim borcu bulunan Bağ-Kur'lular ile GSS prim borcu bulunan gençlerin 31 Aralık 2015 tarihine kadar sağlık hizmetinden yararlanabilecekleri öngörüldü. 17 Aralık 2015 tarihinde çıkarılan ikinci karar ile de bu tarih 30 Haziran 2016'ya kadar uzatıldı.

Prim borcu bulunan gençler, 30 Haziran'a kadar Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile devlet üniversitelerine ait hastanelerde tedavi olabilecekler.

Benzer Haberler