Anasayfa » İşveren » Yüksek Emekli Aylığı İçin Bunu Yapmalısınız!

Yüksek Emekli Aylığı İçin Bunu Yapmalısınız!

Yüksek Emekli Aylığı İçin Bunu Yapmalısınız!

Bağ-Kur Primlerimi Nasıl Yükseltebilirim?

Tarih :
Yüksek Emekli Aylığı İçin Bunu Yapmalısınız!

Bilindiği üzere 5510 Sayılı Kanununun 4/b kapsamında yani Bağ-Kur kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescili yapılanların prime esas kazancı en alt seviyeden belirlenmekte ve sigortalılar en düşük primden ödeme yapmaya başlamaktadırlar. En alt seviyeden prim ödenmesi demek alınacak emekli aylığının da en düşük prime esas kazanç üzerinden bağlanması anlamına gelmektedir. Emeklilikte ortalama kazancın önemi ve yüksek kazanç sonucu yüksek aylık alınabilmesi Bağ-Kur primlerinin yüksekten ödenmesini gerektirmektedir.

Tabi içinizden şunu dediğinizi tahmin edebiliyoruz. Biz en alt primden ödeme yapamıyoruz primleri yüksekten nasıl ödeyeceğiz? Bu konuda sizlere katılıyoruz. Bugün en düşük tarım Bağ-Kur primi 435,63 T.L. , en düşük esnaf Bağ-Kur primi de 568,00 T.L. ye yükselmiştir. Hal böyle iken biz daha yüksekten nasıl prim ödeyeceğiz sorusunu sormamak da mümkün değil.

Ancak biz yine de primlerini yükseltmek ve yüksek emekli aylığı alabilmek isteyen kişiler için Bağ-Kur primlerinin nasıl yükseltilebileceği, yükseltmek için ne yapmak gerektiği konusuna değinmek istiyoruz.

Bağ-Kur Primlerini Yükseltmek İçin İzlenecek Yol

Bağ-Kur primlerini en alt prime esas kazançtan ödeyenler ve Bağ-Kur primlerini yükseltmek isteyenlerin “BAĞKUR 4/B GÜNLÜK KAZANÇ BEYAN FORMU” ile Bağ-Kur dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru tarihinden itibaren hangi tutardan ödeme yapmak istiyorsanız o tutardan kazancınız güncellenir. Yeniden kazanç beyanı vereceğiniz tarihe kadar aynı kazanç beyanı üzerinden prim ödemeye devam edersiniz.

Kazanç beyanı başvuru tarihinden itibaren geçerli olur. Eğer yeniden alt seviyeden ya da başka bir seviyeden Bağ-Kur primi ödemek isterseniz formu tekrar doldurmanız ve yeniden başvuru yapmanız gerekir.

Bağ-Kur Primleri Ne Zaman Ödenir?

Her ayın Bağ-Kur primlerinin bulunduğu ay sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Takip eden ay sonuna kadar ödenmeyen Bağ-Kur primleri için de gecikme zammı ve gecikme faizi alınmaz.

Bağ-Kur Prim Borçları Nasıl Ödenir?

Bağ-Kur prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerine yatırılabilmektedir. Ödemeler T.C. kimlik numarası ile yapılmaktadır.

Bağ-Kur prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kredi kartı ile ödeme ekranından kredi kartı ile de ödenebilmektedir. Ancak bunun için E-devlet şifresine ihtiyacınız olacak.

SGKREHBERİ-Mehmet ERBEY

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler