Anasayfa » İşveren » SGK’dan İşverene Bir Darbe Daha

SGK’dan İşverene Bir Darbe Daha

SGK’dan İşverene Bir Darbe Daha

Tarih :
SGK’dan İşverene Bir Darbe Daha

İşverenler açısından 2016 yılı sıkıntılarla başladı. Rusya ile olan sıkıntılar turizm, tarım ve ihracat yapan firmaları ciddi sıkıntıya sokarken, asgari ücret artışları da ek bir yük getirdi. İşverenlerin sıkıntı yaşayacağını gören devlet ise işverenlerin prim yükünü biraz olsun hafifletmek için ek teşviklerle yardımcı olmaya çalışmakta.

            Devletten bu pozitif çalışma haberleri gelirken Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarının bazılarının da yoğun bir çalışma içinde oldukları görülüyor. Şöyle ki; işverenlerin uygulamasındaki zorluk ve risk nedeniyle zamanında faydalanamadığı ancak daha sonra iadesini talep ederek prim maliyetlerini hafiflettiği 6111 sayılı kanunla getirilen 4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesinde belirtilen teşvik daha önce sgk’nın 2015/10 sayılı genelgesi ile durdurulmuştu. Hukuka aykırılığı açıkça belli olan bu genelgenin Danıştay tarafından iptal edileceği öngörüldüğünden bu defa kanun maddesi ile durdurulması düşünülmektedir. Bürokrat arkadaşlar o kadar hırslılar ki kanun ile 01.03.2011 tarihinden itibaren iadelerin durdurulmasını öngörüyorlarmış. Evrensel hukuk kuralı olan “kanunlar geriye işlemez” hükmünü bile çiğneyip geçecekler.

            Farklı kurumlarda uygulanan onca iade varken (vergi iadesi, diğer teşviklerin iadesi) neden sadece 6111 olarak bilinen teşviğin geriye dönük iadeleri kapatılmak istenmektedir. Aslında bu sorunun da cevaplanması gerekir. Oysa hazineye yük getirmeyen tek teşvik bu.

            Bu konuda bir çalışma olduğu kesin ama bu haliyle yasalaşması mümkün görülmemektedir. Çünkü bu yasa SGK daki birkaç bürokratın istemesi ile olacak değil. Birçok komisyonda incelenecek mecliste. Ve orada aklıselim galip gelecektir. Ama SGK gibi ülkenin en büyük bütçesini yöneten bir kurumun bürokratlarının bu işlerle uğraşarak enerjilerini harcamaları çok üzücü.

            Bu 6111 olarak bilinen ve yeterince uygulanamayan teşvik nedir onu biraz açalım: teşvik bugün kü haliyle 01.03.2015 tarihinden bu yana uygulanmaktadır ve Bakanlar Kurulunca 31.12.2020 yılına kadar uzatılmıştır. Amaç genç ve kadın çalışanı iş hayatına çekmek ve bu kişilere istihdam sağlamaktır. Ayrıca uzun süre işsiz kalanlara iş kazandırmaktır.

            Bu teşvik hazineye yük getirmeyen bir uygulamadır.  Buradan yapılan iadeler işçi ve işverenin ödediği primlerden oluşan işsizlik fonundan karşılanmaktadır. Eğer illaki bir iadeyi kapatacaksanız hazineye yük getirenleri bari kapatın.

SGKREHBERİ-İŞVEREN REHBERİ

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler