Anasayfa » GSS » GSS Borçları Silinecek Mi?

GSS Borçları Silinecek Mi?

GSS Borçları Silinecek Mi?

Tarih :
GSS Borçları Silinecek Mi?

01.01.2012 tarihinden itibaren güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası sistemi birçok kişinin mağduriyetine sebep olmuş ve bu kapsamda borçlu olanların sayısı bir hayli artmıştır. Ak Parti de 01 Kasım 2015 seçimlerinden önce Genel Sağlık Sigortası sisteminde düzenleme yapılacağı ve gençlere ücretsiz sağlık hizmeti verileceği konusunda müjdeler vermişti. Verilen müjdede Genel Sağlık Sigortası borçlarının silineceği söylenmişti.10.02.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasında Dair Torba Kanunla Genel Sağlık Sigortası sisteminde de değişiklik yapıldı. Peki yapılan değişiklikle Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek mi? Kimlere ücretsiz sağlık hizmeti verilecek?

Lise ve Üniversite Mezunlarına Ücretsiz Sağlık Hizmeti

5510 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinde yapılan değişiklikle liseden mezun olan ve anne ve ya babasının üzerinden sağlık hizmeti alamayan kişilere 20 yaşını tamamladıkları süreye kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Aynı şekilde üniversiteden mezun olmuş, anne ve babası üzerinden sağlık güvencesi olmayan kişilere de 25 yaşını tamamladıkları süreye kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

Bu kişiler için gelir tespiti şartı aranmayacak. Dolayısıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespitine başvurma zorunluluğu da olmayacak.

Bu durumdaki kişilere 5510 Sayılı Kanunun 60/C-1 bendi kapsamında bilinen adıyla Yeşil Kart kapsamında Genel Sağlık Sigortası tescili açılacak. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Ücretsiz sağlık hizmeti mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle verilecek. Lise mezunları hiçbir şekilde 20 yaşı, üniversite mezunları da 25 yaşı tamamladıkları tarihten sonra sağlık hizmeti alamayacak.

Örnek: Mert 15.01.1998 doğumlu olup 15.06.2016 tarihinde liseden mezun olacaktır. Mert’in anne ve babası üzerinden sağlık güvencesi yoktur. Yukarıdaki hükümler doğrultusunda Mert 15.06.2016 tarihinden itibaren iki yıl süreyle ücretsiz sağlık hizmeti alabilecektir. Ancak Mert 15.01.2018 tarihinde 20 yaşını tamamladığı için ancak bu tarihe kadar ücretsiz sağlık hizmet alabilecektir.

Anne ve ya Babasının Prim Borcu Olanlara Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Yine anne ve ya babasının prim borçlarından dolayı sağlık hizmeti alamayan gençlerden liseden mezun olanlara 20 yaşı aşmamak koşulu ile iki yıl süreyle, üniversiteden mezun olanlara da 25 yaşı aşmamak kaydı ile iki yıl süreyle anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti verilebilecek. Bu durumda olanlara yeşil kart açılmayacak. Anne ve ya babalarının sağlık güvencesi ne ise o kapsamda sağlık hizmeti alabilecekler.

SGKREHBERİ-MEHMET ERBEY

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler