Anasayfa » GSS » 4 milyon vatandaşa ucuz sağlık müjdesi

4 milyon vatandaşa ucuz sağlık müjdesi

4 milyon vatandaşa ucuz sağlık müjdesi

Tarih :
4 milyon vatandaşa ucuz sağlık müjdesi

Hükümet, sosyal güvenlik ve sağlık sigortası kapsamında önemli adımlar atmaya devam ediyor. Emeklilik yaşını çalışmadan beklerken bir başkasından Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkı olmayanların, kısmi süreli çalışanların ve yaşı büyük erkek çocuklarının sigorta prim yükü hafifliyor. Gelir testi kapsamında tescil edilenlerin sayısı 12 milyonu bulurken, 4.2 milyon kişi sigorta primini 65,88, 197,64 ve 395,28 lira olmak üzere 3 farklı dilimden ödüyor. Takvim'in haberine göre, bu uygulama değişecek. Tek bir prim tutarı belirlenecek, herkes bu tutardan ödeme yapacak. Bu tutar da öncekinden daha az olacak. Böylece 4.2 milyon kişinin prim tutarı düşecek. Mevcut sistemde gelir testi yaptırmayanların borcu da yüksek prim üzerinden hesaplanıyor. Test yaptırmayanlar, 'asgari ücretin 2 katı gelir var' kabul ediliyor ve 395 liralık prim borcu çıkarılıyor. Yeni sistemde bu kişilerin de faturası da inecek.

SİSTEM DEĞİŞİYOR...

2012'de yaşama geçirilen GSS kapsamında yapılan gelir testi sistemi ve buna bağlı prim ödemeleri, yaşanan aksaklıklar dikkate alınarak yeniden düzenliyor. Bugün Türkiye'nin yüzde 98.5'i GSS kapsamında ve 7.8 milyon yeşil kartlının primini devlet ödüyor. Mezun olan gençlere 2 yıl boyu sağlıktan ücretsiz yararlanma imkanı getiren hükümet, sistemi daha fonksiyonel hale getirmek için çalışma başlattı. Yeni sistem, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak. Gelir testinin resen yapılması sağlanarak, bazı kısıtlar kaldırılacak. Kısmi çalışan binlerce kişi için de

düzenleme yapılacak.

GENÇLERE ÜCRETSİZ SAĞLIK

Hükümet, GSS prim borcu konusunda bazı kolaylıklar sağladı. Lise ve üniversiteden mezun olan gençlerin GSS primleri 2 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Ancak lise mezunları için 20 yaş, üniversite mezunlarında da 25 yaş sınırı bulunuyor. Primlerin devlet tarafından karşılanması uygulamasından yaklaşık 520 bin genç yararlanacak.

PRİM TEŞVİKLERİ YAYGINLAŞTIRILACAK

Yeni dönemde istihdamın artırılması için prim teşvikleri yaygınlaştırılacak. Emeklilik hizmetleri etkinleştirilecek, özel hastanelerden, vakıf üniversitelerinden daha kolay yararlanılacak. İstihdam edilmeleri durumunda, sosyal destek alanların sigorta primi işveren desteği karşılanacak.

MEVCUT SİSTEMDE NE VERİLİYOR?

Evdeki kişi başına gelir;

Brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (1.647/3 = 549 TL): GSS primi ödemeyerek sağlıktan ücretsiz yararlanıyor.

Brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar (549 TL-1.647 TL) için hesap: 549 x % 12 = 65,88 TL

Brüt asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasında olanlar ( 1.647 TL-3.294 TL) için hesap: 1.647 x % 12 = 197,64 TL

Brüt asgari ücretin 2 katı olanlar (3.294 TL) için hesap: 3.294 x % 12 = 395,28 TL

Kaynak : Sabah

Benzer Haberler