Anasayfa » GSS » Lise Ve Üniversite Mezunu Gençler Dikkat! Ücretsiz GSS Ne Zaman Sona Eriyor?

Lise Ve Üniversite Mezunu Gençler Dikkat! Ücretsiz GSS Ne Zaman Sona Eriyor?

Lise Ve Üniversite Mezunu Gençler Dikkat! Ücretsiz GSS Ne Zaman Sona Eriyor?

Tarih :
Lise Ve Üniversite Mezunu Gençler Dikkat! Ücretsiz GSS Ne Zaman Sona Eriyor?

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye yerleşememenin ne demek olduğunu, en çok liseden mezun olan gençlerle, ana ve babası bilir herhalde. Üniversiteye kazanamamak aile içinde zaten yeterince problem yaratmışken, üstüne bir de GSS borcu çıkınca aile içinde yaşanan sorun katlanarak artıyordu.

SGKREHBERİ GSS -YAŞAR AYDIN

Üniversite mezunu gençlerimizin durumu da liseden mezun olan gençlerden farksızdı. Üniversiteyi bitiren gençler daha burs parasını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünürlerken,  bir de binlerce lira GSS borcu çıkıyordu karşılarına.

Taaa ki 10 Şubat 2016 tarihine kadar,

…

Torba yasayla bu gençlerimizin, özellikle de ana babaların yaşadığı sorunun büyük bir kısmı çözülmüş oldu.

Mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süreyle daha ücretsiz sağlık hizmeti alma imkanı getirildi bu gençlere, 6663 sayılı yasayla.

…

Torba yasayla yapılan değişiklik sonrasında;

Lise mezunu gençlerimize 20 yaşını aşmamak kaydıyla mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl boyunca,

Üniversite mezunu gençlerimize ise  25 yaşını aşmamak kaydıyla mezun oldukları tarihten itibaren  2 yıl boyunca,

Ücretsiz sağlık hizmeti almalarına imkan sağlandı.

…

Lise mezunu gençler için sınır 2 yıl ve 20 yaş

19 Temmuz 1998 tarihinde doğan, 10 Haziran 2016 tarihinde liseden mezun olan ve üniversiteye  yerleşemeyen bir gence, iki yıl boyunca yani 10 Haziran 2018 tarihine kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

20 Mart 1998 tarihinde doğan, 10 Haziran 2016 tarihinde liseden mezun olan ve üniversiteye yerleşemeyen bir gence, 20 yaşını dolduruncaya kadar yani 19 Mart 2018 tarihine  ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

…

Üniversite mezunu gençler için sınır 2 yıl ve 25 yaş

10 Ekim 1994 tarihinde doğan, 14 Mayıs 2016 tarihinde üniversiteden mezun olan bir gence 2 yıl boyunca, yani 14 Mayıs 2018 tarihine kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

23 Şubat 1992 tarihinde doğan, 18 Haziran 2016 tarihinde üniversiteden mezun olan gence  25 yaşını dolduruncaya kadar yani 22 Şubat 2017 tarihine ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

…

İki yıllık süre içinde işe girip, sonrasında işten ayrılanlar gençler de kalan süre zarfında bu haktan istifade edebilecek

Lise ve üniversite mezunu gençlerimizin ücretsiz sağlık hizmet alacakları süre içinde SSK’lı bir işte çalışmaya başlamaları, sonrasında 2 yıl ve 20-25 yaşını doldurmadan işten ayrılmaları durumunda, kalan süre zarfında da ücretsiz sağlık hizmeti almaları mümkün olacak.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler