Anasayfa » Kamu » O Memurlara Hususi (Yeşil) Pasaport İmkanı Hangi Memura Yeşil Pasoport Verilir

O Memurlara Hususi (Yeşil) Pasaport İmkanı Hangi Memura Yeşil Pasoport Verilir

O Memurlara Hususi (Yeşil) Pasaport İmkanı Hangi Memura Yeşil Pasoport Verilir

Tarih :
O Memurlara Hususi (Yeşil) Pasaport İmkanı Hangi Memura Yeşil Pasoport Verilir

Devlet memurlarına hususi pasaport verilmesi ile ilgili düzenlemeler 5682 Sayılı Pasaport Kanunu’nda yer almaktadır. Bu kanunda belirtilen şartları sağlayan ve belirli kademe ve dereceye ulaşan devlet memurlarına ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere yeşil (hususi) pasaport verilmektedir.  Bu pasaport sahibi memurlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler de dahil olmak üzere çoğu ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahip olmaktadırlar.

SGKREHBERİ-MEHMET ERBEY

Peki hangi memurlar hususi pasaport alabilir? Hususi pasaport için gerekli şartlar nelerdir? Memurun hususi pasaport alabilmesi için kadro ve derecesi en az kaç olmalıdır? İşte hususi pasaport ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları:

Hususi Pasaport Hangi Memurlara Verilir?

-Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri,

-Eski bakanlar,

-Bulundukları unvanların birinci, ikinci ve üçüncü derecesine kadar yükselebilen devlet memurlarına,

-1, 2 veya 3 üncü dereceli kadrolar karşılık gösterilerek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilişkilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilerek sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurlarına,

Yeşil (hususi) pasaport verilebilmekte.

-Yeşil pasaport verilirken memurların kadro derecesine bakılmaktadır.

-Kazanılmış hak aylık dereceleri ile emekli keseneğine esas derecelerine bakılmamaktadır.

-Bazı memurların çalıştıkları unvanda ilk dört derecede kadro ihdası olmadığından dolayı yeşil pasaport alma hakları bulunmamaktadır.

-Bu memurlar ilk üç dereceye yükselememekte dolayısıyla hususi pasaport hakkından faydalanamamaktadırlar.

-Emeklilik ya da vazifelerinden dolayı görevden ayrılmış olan devlet memurlarına da yeşil pasaport verilir.

Memur Kadrosunda Olanlar Yeşil Pasaport Alabilir mi?

190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri gereğince 1, 2, 3 ve 4'üncü dereceli memur unvanlı kadro ihdas edilmemiştir. Üniversite mezunu olan memurların kazanılmış hak aylık derece ve kademeleri, 657 sayılı Kanun'un 67'nci maddesine göre 1'inci dereceye kadar yükselebilse de kadro dereceleri 5'inci dereceden yukarıya çıkamamaktadır. Dolayısıyla memur kadrosunda çalışanlar yeşil pasaport hakkından faydalanamamaktadırlar.

Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni ve ya Bilgisayar İşletmeni Kadrosunda Çalışanlar Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Bilgisayar İşletmeni gibi kadrolarda bulunanlar 3'üncü dereceye kadar yükselebilmektedir. Dolayısıyla VHKİ ve Bilgisayar İşletmeni kadrosunda bulunanlar yeşil pasaport alabilmektedirler.

Bazı Özel Unvanlı Kadrolara Yeşil Pasaport Hakkı

TBMM'de çalışan memur unvanlı bir personel 1'inci dereceli bir kadroya yükselebilir, yine hizmetli unvanlı bir personel de 3'üncü dereceli bir kadroya yükselebilir. Ayrıca, bu bağlamda oto tamir ustası, halıcı, dokumacı, şoför, marangoz, çilingir, kazancı, boyacı-badanacı, aşçı, garson, berber ve dağıtıcı gibi kadrolarda bulunanlar yeşil pasaport imkanından faydalanmaktadırlar

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler