İşçi Arayan İşverenlere Kolay Yoldan İşçi Bulma İmkanı

İşçi Arayan İşverenlere Kolay Yoldan İşçi Bulma İmkanı

İŞ-KUR İşveren Sistemine Nasıl Kayıt Olunur? İŞ-KUR'dan Nasıl Eleman Bulabilirim?

Tarih :
İşçi Arayan İşverenlere Kolay Yoldan İşçi Bulma İmkanı

İşyerinde işçi ihtiyacı olan fakat bu ihtiyacı karşılayamayan işverenler için kolay yoldan ve ücretsiz olarak işçi bulma imkanı var. Bu imkanı İŞKUR sunmakta. İşverenler İŞKUR’un sistemine kayıt olarak aradığı işçinin niteliklerini girebilir ve niteliklerine uygun sigortalıyı hızlı ve etkin bir şekilde bulabilir. İŞKUR sisteminde kayıtlı işsiz sayısının çok olması ve işlemin ücretsiz olması işverenlere sağlayacağı avantaj olarak düşünülebilir.

SGKREHBERİ-MEHMET ERBEY

Peki işverenler bu sisteme nasıl kayıt olabilir? Hangi aşamaları takip etmek gerekir? Sistemi kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? İşte detaylar.

İşverenler Bu Hizmetten İnternet Üzerinden Nasıl Faydalanabilir?

İnternet üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle "kullanıcı kaydı" oluşturulması gerekir. Kullanıcı kaydı, sistem üyeliği anlamına gelmektedir ve internet üzerinden, işverenlerin işyerleri adına işlem yapabilmesini sağlar.

Kullanıcı kaydı oluşturulduktan sonra, T.C. Kimlik numarası, şifre ve işyeri için verilen İşkur numarası kullanılarak sisteme giriş yapılabilir ve kurum hizmetlerinden yararlanmaya başlanabilir.  Sistem girişi, ekranın (web sayfasının) sağ üst köşesinden "işveren girişi" bağlantısına tıklandıktan sonra, T.C. Kimlik numarası, şifre ve işveren üyeliği sırasında verilen işkur numarası girilerek yapılabilir.

Sisteme Kayıt Yapıldıktan Sonra Hemen Giriş Yapılabilir mi?

 İşyeri kaydı oluşturulmasından sonra kurum personeli tarafından işyerinin onaylanması işlemi yapılmadan işveren olarak sisteme giremezsiniz. İşyeri kaydınızın onaylanması için işyerinizin bulunduğu il/şube müdürlüğümüz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Onay işlemi tamamlandıktan sonra, T. C. Kimlik numaranız, şifreniz ve işyeriniz için verilen işkur numarası ile sisteme giriş yapabilirsiniz..

Sistemden İş Gücü (İş İlanı) Nasıl Yapılabilir?

 İşgücü istemi oluşturmak için, sisteme işveren olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Sağda "kısayollar" bölümünün altındaki "işgücü istemi oluştur" bağlantısını takip edebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfadan işgücü istemi oluşturabilirsiniz. İşgücü istemini hızlı oluşturmak isterseniz, "işgücü istemini detaylı oluşturmak istiyorum" bağlantısını kullanarak detaylı işgücü istemi oluşturma ekranına geçebilir siniz. Detaylı işgücü istemi oluşturma sayfasında işlemlerinizi tamamladıktan sonra, "işlem sonu" sonu sekmesinden işgücü istemini kaydetmeyi unutmayınız. İşgücü istemi doldurulurken, görüşme ve çalışma adresleri (işgücü istemi için) otomatik olarak işveren kaydı sırasında girilen adreslerden doldurulmaktadır. Otomatik gelen bu adresleri, ihtiyaca bağlı olarak, değiştirebilirsiniz.

İlana Uygun İşçi Seçilip Sistemden Davet Edilebilir mi?

İşveren olarak, halen yayınlanmakta olan iş ilanınıza uygun iş arayanları listeleyebilirsiniz. İş arayanlar, işe uygun iş arayanlar arasından rastgele olarak ve rastgele sırada listelenirler. Listelenen iş arayanların özgeçmişlerini, "detay" bağlatısını kullanarak inceleyebilir, uygun gördüklerinizi iş ilanına seçebilirsiniz. Seçme işleminden sonra, iş arayanın seçmeyi onaylaması beklenir. Seçilen iş arayanlara, işe seçildiklerine dair, tercih ettikleri iletişim adreslerine (email, cep telefonu, v.b) mesaj gönderilir. Bu mesajın iş arayana ulaşmasını takiben, iş arayanın işi onaylaması durumunda davet-görüşme süreci devreye girer. Davet görüşme süreci için detaylı bilgiyi bir sonraki başlıktan öğrenebilirsiniz.

İş İlanına Başvuru Yapanların Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

 Sağda "kısayollar" bölümünün altından, "işgücü istemi işlemleri" bağlatısına tıklayınız. Ulaşılan sayfadan, "ara" komutunu kullanarak ilgili işgücü isteminin listelenmesini sağlayınız. İlgili işgücü isteminin satırında, işaretine tıklayarak bu işgücü isteminin satırını seçiniz. Satır seçildikten sonra, yukarıdaki "aday gör" komutu aktif durumu gelecektir, bu komuta tıklayınız. Karşımıza çıkan sayfa "aday listesi" sayfasıdır, bu sayfadan işgücü istemine başvuran, seçilen, davet edilen ve görüşülen iş arayanların listesini görebiliriz. Ayrıca, iş arayanları davet edebilir ve görüştüğünüz kişilerle ilgili son kararınızı buraya doldurabilirsiniz. İşveren işe başvuranları veya seçmeyi onaylayanları, ilgili sekmeyi seçtikten sonra, görüşmek istediği kişinin bulunduğu satıra görüşme tarihi ve saat dilimi girerek görüşme davetinde bulunabilir. Sekmelerden oluşan bütün ekranlarımızda olduğu gibi, bu ekranda da, yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesi ve sonuçta beklediğiniz işlemlerin gerçekleşmesi için, "işlem sonu" sekmesine giderek "kaydet" komutunu çalıştırmanız gerekir. Yukarıdaki yöntemle davet ettiğiniz adaylara (başvuran ya da seçilen iş arayanlar), tercih ettikleri iletişim adresi üzerinden "işe davet mesajı" gönderilir.

İş Arayanlarla Yapılan Görüşmeler Sisteme Nasıl Kaydedilir?

İş görüşmesi sonucunda, davet edilen adayla ilgili sonuç "davet edilenler" sekmesindeki adayın bulunduğu satıra doldurulur ve "işlem sonu" sekmesinden kaydedilir. Görüşülen adaylarla ilgili sonuçlara, "görüşülenler" sekmesinden ulaşılabilir ve ihtiyaç duyulması durumunda, daha önceden girilen sonuçlar üzerinde güncelleme yapılabilir. Yapılan değişikliklerin kaydedilmesi için yine "işlem sonu" sekmesinden kaydetme işlemi yapılmalıdır. İşveren, iş arayanın özgeçmişini inceleyebilir ve iş arayanla ilgili kısa notlarını adayın olduğu satırı kullanarak kaydedebilir. Bu kısa notlar, sadece işverenin kendisi tarafından görülebilmektedir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler