Anasayfa » GSS » Torba Yasanın Gençlere Verdiği Hak Genelgeyle Kısıtlandı Mı?

Torba Yasanın Gençlere Verdiği Hak Genelgeyle Kısıtlandı Mı?

Torba Yasanın Gençlere Verdiği Hak Genelgeyle Kısıtlandı Mı?

Tarih :
Torba Yasanın Gençlere Verdiği Hak Genelgeyle Kısıtlandı Mı?

22/1/2014 tarihinde yayımlanan torba yasayla ana veya babası üzerinden bakmakla yükümlü olmayan gençlerimize; liseyi bitirenler için 20 yaşını, üniversiteyi bitirenler için 25 yaşını aşmamak şartıyla, lise veya üniversiteyi bitirdikleri tarihten itibaren iki yıl daha sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı getirildi.

…

Böylece, 18 yaşını doldurmadan liseyi bitiren, ancak üniversiteye giremeyen gençlerin  2 yıl boyunca GSS sorunları çözülmüş doldu. Bu gençler 2 yıl daha ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.

Liseden mezun olmadan, başka bir anlatımla liseyi okurken 18 yaşını bitirenlere gelince,

Ne yazık ki onların durumları biraz sıkıntılı,

Maalesef ki SGK, 2016/6 genelgesinde bu gençlere 18 yaşını doldurdukları tarihten liseyi bitirdikleri tarihe kadar 60/g li yani ücretli GSS’li olacaksın; liseyi bitirdikleri tarihten 20 yaşını doldurdukları tarihe kadar 60/c’li yani ücretsiz GSS’li olacaksın diyor.

…

Genelgede bu olay şöyle bir örnekle açıklanmış;

Örnek-2: Lise/dengi bir okuldan 30/6/2016 tarihinde mezun olan B kişisi, 18 yaşını 1/9/2015 tarihinde doldurmuştur. Ana/babası üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı olmayan B, 1/9/2015 tarihinde (60/g) bendi kapsamında tescil edilmiş olup 6663 sayılı Kanun kapsamına girdiğinden tescil kaydı lise/dengi öğrenimden mezun olduğu tarih olan 30/6/2016 itibarıyla sonlandırılacaktır. B, mezuniyet tarihini izleyen 1/7/2016 tarihinde (60/c-1) bendi kapsamında tescil edilecek olup, tescil kaydının 20 yaşını doldurduğu 1/9/2017 tarihinden bir gün öncesi olan 31/8/2017 tarihi itibarıyla sonlandırılması gerekmektedir.

…

Maalesef ki gelinen son nokta bu.

Ve maalesef ki yasa, bu şekilde yorumlamış.

Ama şu kadarını söyleyeyim, kanun koyucu gençlerin sorunlarına çare ararken, zannetmiyorum ki 18 yaşını doldurdukları tarihte liseyi bitirmişler mi, bitirmemişler mi diye düşünmüş olsun.

…

Gelinen son durumda SGK’nın örnek verdiği öğrenci,

18 yaşını doldurduğu tarihten liseden mezun olduğu tarihe kadar 60/g li, yani GSS borçlusu olacak,  

Liseyi bitirdiği tarihten 20 yaşını doldurduğu tarihe kadar 60/c’li, yani ücretsiz GSS li olacak.

Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz,

Ama bana sorarsanız bir yerlerde bir şeyler eksik bırakılmış,

SGKREHBERİ-YAŞAR AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi
Cepten somon gelecek
İşte 13 maddelik o anlaşma!
90 liraya uçak bileti! Satışa çıktı
İki emniyet müdürü 'rüşvetten' tutukladı
CHP'den ilk tepki: Türkiye için olumlu ancak iyi takip etmek lazım
Trump, G7 zirvesini otelinde düzenleyecek
Emekliye 366 milyar liralık kaynak
2020 yılı bütçesi bugün Meclis'e geliyor
Anneler dikkat! 15.600 TL'lik ödemeyi siz de alabilirsiniz
Beyaz Saray’da Barış Pınarı krizi

Benzer Haberler