Anasayfa » Borçlanma » Annelere Erken Emeklilik

Annelere Erken Emeklilik

Annelere Erken Emeklilik

Tarih :
Annelere Erken Emeklilik

Çalışan kadınların erken emeklilik formülünde çocuk sayısı faktörü önem arz ediyor. Torba yasayla 3’e çıkartılan doğum borçlanması  imkanı ile 2.160 gün prim kazanmak mümkün. Böylece prim eksiğini tamamlayıp 6 yıl daha önce emekli olma fırsatı var

Sahip oldukları çocuk sayısı, çalışan annelere erken emeklilik kapısı açıyor. Kadın çalışan eğer sigortalı olduktan sonra çocuk sahibi olmuşsa bu kendisine avantaj sağlıyor. Sistem kadının çocuk doğurduktan sonra çalışmadan ayrı kaldığı günleri değerlendirmesine izin veriyor. Böylece doğumdan sonra geçen sigortasız 2 yıl emeklilik hesabına katılabiliyor.  

BORÇLANMA ŞARTI VAR 

Erken emeklilik için her annenin 3 çocuk hakkı bulunuyor. Böylece üç çocuk için 2.160 gün yani 6 yıl prim günü kazanma imkanı doğuyor. Borçlanma yapmak için  3 şart var. Bunlar, “Doğumun sigortalı olduktan sonra gerçekleşmesi. Çocuğun yaşıyor olması. (çocuk vefat ederse hayatta kaldığı süre borçlanılabiliyor), Borçlanılacak süre içinde sigorta yatırılmamış olması.” 

ASGARİ PRİM ÖDEMESİ 

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. Böylece sadece borçlanarak üç çocuk için 6 yıl kazanılabiliyor ve 6 yıl erken emekli olunabiliyor. Bunun için her ay için en az asgari ücretin yüzde 32'si kadar para ödemek gerekiyor. 

STAJ SÜRESİ SAYILIYOR

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında farklı bir uygulama bulunuyor. Anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor. Bu süreler prim gün sayısına eklenerek belli şartlarda 6 yıl erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Böylece erken yaşlardaki çocuklar da borçlanılabiliyor.

Güneş Gazetesi

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler