Anasayfa » Kamu » Memurun Kendisine Ve Ailesine Yardım

Memurun Kendisine Ve Ailesine Yardım

Memurun Kendisine Ve Ailesine Yardım

Tarih :
Memurun Kendisine Ve Ailesine Yardım

Devlet memuru iken eşini ya da çocuklarından birisini kaybeden memurlara ölüm yardımı ödenmektedir. Aynı şekilde memurun ölümü halinde de hak sahiplerine ölüm yardımı ödenmektedir. Devlet memurlarının kendilerine ya da ailesine ödenecek ölüm yardımı için gerekli şartlar nelerdir? Bu yardımlar nasıl ve nereye yapılır?

SGKREHBERİ-MEHMET ERBEY

Bilindiği üzere devlet memurlarının mali ve sosyal tüm özlük hakları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre düzenlenmektedir. 657 Sayılı Kanuna göre devlet memurlarına çocuğunun ve ya eşinin vefat etmesi halinde ölüm yardımı adı altında ödeme yapılmaktadır. Bir diğer yardım ise memurun ölüm halinde aileye yapılan yardımdır.

Ölüm Yardımı Memura Hangi Hallerde Ödenir,  Tutarı Ne Kadardır?

Devlet memurunun eşinin ya da çocuğunun vefatı halinde kendisine ölüm yardımı verilir.

Devlet memurlarından memur olmayan eşi ile çocuğu ölenlere ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığı tutarında ölüm yardımı ödeneği verilir. Bu tutar her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen artış oranında artmaktadır.

Çocuk adına memura ölüm yardımı ödenebilmesi için çocuğun aile yardımı almaya müstahak olması gerekmektedir.

Hangi Çocuklar İçin Memura Aile Yardımı Ödeneği Ödenir?

Ölüm tarihinde;

-Evli olmayan,

-25 yaşını tamamlamamış,

-Kendi adına ve hesabına çalışmıyor olması,

Memurun Ölümü Halinde Ailesine Ölüm Yardımı

-Ölüm yardımı diğer adıyla cenaze yardımı memurun vefat etmesi halinde ailesine ödenir.

-Cenaze yardımı en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) iki katı tutarında verilir.

-Memurun kendisinin vefatı halinde verilecek ölüm yardımı tutarı da her yılbaşında memur maaş katsayısına göre artmaktadır.

-Cenaze yardımı eğer memur ölüm tarihinden önce herhangi bir bildiri vermemiş ise eşine ve çocuklarına, bunlar yoksa ana ve babasına, bunlar da yoksa kardeşlerine verilir.

Ölüm Yardımlarından Kesinti Yapılır mı?

Devlet memurunun kendisine ödenen ölüm yardımı ya da kendisinin vefatı halinde ailesine ödenen yardımlardan hiçbir kesinti yapılamaz.

Bu yardımlar borç için haczedilemez.

Ölüm Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Ödeneğin verilmesi için ödeneği alacak hak sahibi kişinin bir dilekçe ile memurun son çalıştığı Kurum’a başvurması gerekmektedir. Başvuru dilekçesi ekine ölüm belgesi, başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi ve defin belgesi gibi belgeler gerekebilir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler