Anasayfa » GSS » Reçete Sahtekarlarına Karşı Önlem Hayata Geçiriliyor

Reçete Sahtekarlarına Karşı Önlem Hayata Geçiriliyor

Reçete Sahtekarlarına Karşı Önlem Hayata Geçiriliyor

Tarih :
Reçete Sahtekarlarına Karşı Önlem Hayata Geçiriliyor

SGK, sahte reçete düzenleyerek Kuruma milyonlarca lira zarara uğratan dolandırıcılara dur diyebilmek için hasta, hekim ve eczaneler üzerinden  aldığı bir dizi önlemi hayata geçiriyor.

SGKREHBERİ-YAŞAR AYDIN

Bu önlemler çerçevesinde hekim  ve eczacılar mevcut şifrelerini her ay güncellemek zorunda kalacak. Ayrıca eczane ve hekimin görev yaptığı hastanenin IP numaraları eşleştirilecek, hastalar da reçeteleriyle ilgili uyarılacak.

…

SGK Başkan Yardımcısı Dr. Orhan KOÇ  A.A’na  yaptığı bir açıklamasında, İlaç kaçakçılığı operasyonuna ilişkin soruşturmanın savcılık ve emniyet tarafından yürütüldüğünü belirterek konunun üç yıldır takip edildiğini söyledi.

Sahte reçete düzenlenerek yapılan ilaç kaçakçılığının önüne geçebilmek için bazı önlemler alındığını belirten sayın KOÇ,  “Bu konuda iki  ayrı çalışmamız var. E-reçete ve elektronik imza çok önemli konular. Buradaki şifrelerin güvenliği çok önemli. Yazılım olarak aylık şifreleri güncelleme ile ilgili zorunluluk getirdik. Her hekim reçetesini girerken aylık şifre güncellemesi yapacak. Gerek eczanedeki şifrelerin, gerek hastanedeki şifrelerin aylık güncellemesini zorunlu hale getiriyoruz” dedi.

…

Önlemler kapsamında, eczane ve hekimin görev yaptığı hastanenin bilgisayarlarında IP eşleştirmesini de yapacaklarını söyleyen sayın KOÇ, “Bir eczanenin bilgisayarından bir eczacı giriş yapabilecek. Eczacı ile kendi bilgisayarının IP sini eşleştireceğiz. Hekimlerin bilgisayar IP’lerini eşleştirme için de çalışma yapıyoruz.

Bu süreç eczane için daha kolay, hastaneler için daha zor. Bu şu anlama geliyor, siz bir dahiliye uzmanınız ve sizin bir bilgisayarınız var. Sadece görev yaptığınız hastanenin SGK’da tanımlı bir IP numarası üzerinden e-reçete yazabileceksiniz. Bu yalnızca  hastanede görevli hekimlere tanımlı olacak.  O hastanede görev yapmayan hiçbir hekim bu IP numarasını kullanamayacak,  bu IP numarası üzerinden reçete düzenleyemeyecek.  SGK’da kayıtlı olmayan hiçbir IP numarasından da e-reçete düzenlenemeyecek ve sağlık hizmetleri Kurumumuza fatura edilemeyecek. Bu yalnızca size tanımlı olacak. Sizin dışınızdaki diğer hekimler giremeyecek. Bu işi organize edenler hekimlerin şifrelerini alıyorlar, hekimler de bazen buna katılabiliyorlar.  Böylece güvenlik bariyerleri aşılmış oluyor. Biz bu konuda güvenlik alıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler