Anasayfa » GSS » Boşa Koysan Dolmaz Doluya Koysan Almaz!

Boşa Koysan Dolmaz Doluya Koysan Almaz!

Boşa Koysan Dolmaz Doluya Koysan Almaz!

Tarih :
Boşa Koysan Dolmaz Doluya Koysan Almaz!
SGKREHBERİ- MEHMET ERBEY

Başlığı görünce merak uyandırıyor değil mi sizde. Genel Sağlık Sigortası sistemi için bu tanımı kullanmak tam da yerinde olacak. Neden mi?

-01.01.2012 tarihinde güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelen ve milyonlarca kişinin mağdur olmasına neden olan sistem Genel Sağlık Sigortası sistemi.

-Aynı evde birden fazla kişinin prim ödemek zorunda kaldığı sistem Genel Sağlık Sigortası sistemi,

-Defalarca düzenleme yapılmasına rağmen yine de rayına oturmayan sistem Genel Sağlık Sigortası Sistemi.

-Hem Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının hem de vatandaşın içinden çıkamadığı bir hal alan sistem Genel Sağlık Sigortası sistemi.

Bunlar ve bunlara benzeyen daha o kadar çok şey var ki. Yazsak sayfalara sığmaz. Bana göre yaralı doğan ve yarası da hiç iyileşmeyen bir sistem Genel Sağlık Sigortası sistemi. Böyle giderse iyileşmeyecek de.

Hükümet Genel Sağlık Sigortasında yaptığı ve ya yapmaya çalıştığı düzenlemelerle kısmen bu sıkıntıyı çözdü. Lise ve üniversiteden mezun olan gençlere 2 yıl ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi sağlandı. Ayrıca 25 yaş altı Genel Sağlık Sigortası prim borçları bir kereye mahsus silindi. Peki 25 yaş üzeri Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanların suçu ne? Onlar başka ülkenin vatandaşı mı önce bunu bir sormak lazım? Neden bu ayrıcalık? 25 yaş altı siliniyor da adam 25 yaş üstünde ise suçlu mu oluyor?

2014 Eylül ayında 6552 sayılı Kanun ile Genel Sağlık Sigortası borçlarına da yapılandırma imkanı getirilmişti. Kaç kişi borcunu yapılandırıp taksitlerini düzenli ödedi ki? Bir elin parmağını geçmez. Neden mi? Sistem değişecek, borçlar silinecek algısıyla vatandaş bekledi durdu. Peki ne oldu? Evet değişti sistem. Üniversite ve lise öğrencileri ile ilgili düzenlemeler yapıldı. 25 yaş altı borçlar silindi. Ama 25 yaş üstündekiler yapılandırmadan da oldu borçları da silinmedi. Elde var sıfır.

Bugünlerde ise Genel Sağlık Sigortasında tek tip primden bahsedilmekte. Bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortasında G1, G2 ve G3 olmak üzere üç tane gelir seviyesi var ve kişilerin hane halkı ortalama gelirine göre ödeyecekleri Genel Sağlık Sigortası primi belirlenmekte. Şimdi bu da değiştirilecek ve tek tip prime geçilecek? Çare olacak mı? Kısmen olacak ancak bana kalırsa sistemin sil baştan ve sıfırdan başlaması gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU; genel sağlık sigortasında önemli adımlar atacakları, GSS prim ödemelerinin tekleştirileceği, GSS primlerinin 65 liranın altında belirleneceği şeklinde bir açıklama yaptı. Evet mantıklı ve kulağa hoş geliyor. Ama önce geçmişin temizlenmesi lazım. Geçmişi temiz olmayan bir sistemin geleceği temiz olmaz.

Eğer sistem uygulamaya girerse gelir tespitine gerek kalmadan herkes tek tip primden Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek.

Şimdi neden böyle bir başlık atma gereği duyduğumu anladınız değil mi? Yaraları iyileşmeyen bir sisteme sürekli pansuman yapılmaz. Kanar durur. Yarayı kökünden söküp atacaksın ve yerine daha sağlıklı ve işleyen, ülkemizin ve vatandaşların koşullarına uygun bir sistem getireceksin. Tek tip sistem buna çare olacak diye düşünüyorum. Umarım bir an önce bu sisteme geçilir. Tabi ki geçmiş temizlenerek geçilirse daha sağlıklı olacaktır.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler