Anasayfa » Kamu » Bayramın, Bayram Olması İçin;Memura Bayram İkramiyesi Şart

Bayramın, Bayram Olması İçin;Memura Bayram İkramiyesi Şart

Bayramın, Bayram Olması İçin;Memura Bayram İkramiyesi Şart

Tarih :
Bayramın, Bayram Olması İçin;Memura Bayram İkramiyesi Şart

Bayramın, Bayram Olması İçin;Memura Bayram İkramiyesi Şart

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah SOY  yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Bağımsız Eğitim-Sen  Genel Başkanı Abdullah Soy şöyle dedi:

“Ramazan ayı boyunca boyunca toplu iftar yemeklerinde boy gösteren Başbakan ve yeni Hükümet kabinesinde yer alan bakanlar, ramazan ayının yardım ayı olduğunu, ihtiyacı olan kesimlere yardım edilmesinden bahsederek, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyüklüğünden, bölgesinde Suriyeli mülteciler başta olmak üzere, ülkemizde sığınmacı konumundaki insanların dini milliyeti ne olursa olsun fark gözetmeden, hayat şartlarının iyileştirilmesi hususunda hükümet olarak gerekli yardımları yaptıklarını, Bu alanda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını. Eğitimden sağlığa meslek edindirmeden yaşam şartlarının iyileştirilmesine kadar birçok işleri büyük bir kararlılıkla büyük bir istekle yapmaya devam edildiğini, Hatta,. Ülkemizdeki Suriyelilere çalışma hakkı tanıdıklarını. Vicdani sorumluluk gereği bugüne kadar yapılan harcamalar 11 milyar doları bulduğunu söyleyerek, “İnsan yaşatmak her şeyin önüne gelir.”diyerek, tüm bu harcamaların Türkiye için önemi olmadığını,”Helali hoş olsun.” Diyerek, yüksek perdeden nutuklar çekildi durdu….

Memur, açlık sınırı seviyesinde aldığı ücretle, Ramazan ayını nasıl geçiriyor sorusu, Başbakan da dahil olmak üzere, hiçbir hükümet yetkilisinin aklına takıldı mı? Biz duymadık. Duyan varsa söylesin..!

Memuru geçim sıkıntısından nasıl kurtarırız, diyen bir Allahın kulu Hükümet yetkilisi çıkmadı.

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN Genel başkanı Abdullah Soy,

 Ramazan ayının tabiatı gereği, normal zamanlara göre ilave harcamaları beraberinde getirdiğini, Memurun statüsü gereği, dini gelenekler nedeniyle, yakın çevresi ve dostları ile iftar yemekleri yemek zorunda olduklarını, hatta bu yemekleri ev ortamlarının müsait olmaması nedeniyle dışarıda vermek zorunda kaldıklarını. Bu durumunda memurun zaten yetersiz olan bütçesini kat kat aştığını borç üstüne borç yapmakla karşı karşıya kalmaktadırlar. dedi.

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN Genel başkanı Abdullah Soy, Tabiatı gereği ilave gıda harcamalarının yapıldığı Ramazan ayını borçlanarak  geride bırakan memur, Ramazan Bayramının da bulunduğu 9 günlük tatil memurları kara kara düşündürdüğünü, ebeveyn olarak çocuklarına bayramlık kıyafet dahi alamayacak durumda olduklarını söyledi.

Abdullah Soy, gelenek ve göreneklerin yaşatılması bakımından dini bayramlar yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı günlerdir. Diyerek, Dini bayramların olmazsa olmazı olan anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak olduğunu belirterek,

memurların çoğunluğunu ailelerinin memleketleri olan başka illerde yaşadıkları için il dışı ziyaret yapmak zorunda olduklarını, belirterek.

Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç  ödemek zorunda kaldıklarını söyleyerek;

MEMURUN TEK KURTULUŞUN; BAYRAM İKRAMİYESİDİR

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN Genel başkanı Abdullah Soy,

Tüm bu giderleri karşılamaya yetmese de İkramiye verilmesi durumunda  memurları bankaların kıskacından kurtarılmasına, rahat nefes almasına ve bayramı bayram gibi yaşamalarını sağlayacaktır. Diyerek;

Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye vermektedir. Ve bu ikramiyelere 2015 yılında imzalanan toplu sözleşme ile,“Denge Ödeneği” adı altında ve 500 TL tutarında  7. İkramiye de verildiğini söyleyen Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah SOY, Kamuda, İkramiye Alamayan Sadece Memurlar olduğunu, ifade ederek.

Sayın Başbakan Binali Yıldırım’a seslendiklerini, memurun bayramı bayram gibi yapabilmesinin bayram ikramiyesi almakla mümkün olabileceğini söyleyerek, 65. Cumhuriyet Hükümetimizin memur ve emeklilerine bir jest yaparak Ramazan bayramı öncesinde seyyanen birer maaş tutarında ikramiye vermesini istiyor ve bekliyoruz. dedi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler