Anasayfa » Yurtdışı » Yaz tatilinde emeklilik fırsatı

Yaz tatilinde emeklilik fırsatı

Yaz tatilinde emeklilik fırsatı

Tarih :
Yaz tatilinde emeklilik fırsatı

Yaz tatili için memleketlerine gelen gurbetçiler, tatil sırasında birkaç günlüğüne sigortalı işçi olarak çalışırlarsa borçlanma konusunda önemli bir avantaj elde ederler.

Mevzuata göre gurbetçilerin borçlanmalarında, Türkiye'de daha önceki sigortalı çalışmaları büyük önem taşıyor. Türkiye'de herhangi bir sigortası olmayanlar doğrudan 4/b (Bağ-Kur) statüsünde borçlanma yapabiliyorlar. Daha önce esnaflık yaptıktan sonra yurtdışına giden gurbetçiler de 4/b statüsünden borçlanabiliyorlar.

İşçi statüsünde (4/a) sigortası bulunanlar ise Bağ- Kur'lulara göre daha az prim ödeyerek, daha erken emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

Daha önce Bağ-Kur'lu olarak çalışmış olanlar veya Türkiye'de hiç sigortalı çalışması bulunmayanlar eğer işçi statüsünde birkaç gün çalışırlarsa daha kolay borçlanma hakkından yararlanabiliyorlar.

Kendisini birkaç gün sigortalı olarak gösterenlerin mutlaka Türkiye'de oldukları döneme dikkat etmeleri gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu pasaportlardaki giriş-çıkış tarihlerini kontrol edebiliyor. Böyle bir denetim durumunda, Türkiye'de olmadığı halde kendini sigortalı gösterenler mağduriyet yaşayabilir.

MAAŞIN % 20'SİNİ BIRAKAN DA VAR

Yaz tatilinde gelip kendini sigortalı gösterenler prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanıp yaş şartını yerine getirdiklerinde emekli olabiliyorlar. Ortalama emekli aylıkları da bugünkü rakamlarla 1.500 liranın altında belirlenmiyor. Böylece gurbetçiler hem geldikleri ülkede hem de Türkiye'de iki emeklilik imkânı kazanıyor. Özellikle Almanya'da 65 yaşında emekliliği beklemek istemeyenler maaşının yüzde 20'sinden feragat ederek 58 yaşında emekliliği kabul edip, Türkiye'de ayrıca ikinci emekliliğe başvuruyorlar. Ancak Türkiye'de emekli olunduğunda Almanya'da çalışma hakkı sona eriyor. Bu nedenle iki emeklilik başvurusu aynı zamana denk getiriliyor.

ÖDEME ÜÇ AY İÇİNDE

SGK'ya başvuru sonrası hesaplanan prim tutarının üç ay içinde kısmen veya tamamen ödenmesi gerekiyor. Bir kısmı ödenip kalanı ödenmezse, ödenen tutar kadar borçlanma yapılmış sayılıyor. Kalan süre için daha sonra yeniden başvuru yapılması gerekiyor.

GÜNLÜK BORÇLANMA EN AZ 17.57 TL

Bu sene asgari ücret yüzde 30 oranında artırıldığı için borçlanma maliyetleri de bu oranda yükseldi. Yurtdışı borçlanmalarda asgari ücretin yüzde 32'si ile bunun 6.5 katı arasında değişen tutarlar üzerinden hesaplanan prim ödeniyor. 2016 yılında brüt asgari ücret bin 647 TL düzeyinde. Günlük ücret 54.9 liraya geliyor. Bunun yüzde 32'si ise 17.57 lira. Gurbetçiler yurtdışı borçlanması yapmak istedikleri her gün için en az 17.57 TL prim ödemek zorundalar. Yirmi yıl yani 7 bin 200 gün prim borçlanması yapan bir gurbetçinin 126 bin 504 TL ödemesi gerekecek. Ancak, yaş ve sigorta başlangıç tarihine bağlı olarak çok daha az prim ödemek suretiyle emekli olma hakkı bulunuyor. Ayrıca, yurtdışında çalışılan sürelerin tamamını borçlanma zorunluluğu bulunmuyor. Emekli olmak için gerekli süre kadar borçlanmak mümkün. Başvuru yapanlar, ne kadar prim ödemeleri gerektiğini yazılı olarak öğrenebiliyorlar.

MAVİ KARTLI DAVA AÇMADAN BORÇLANABİLİR

Söz konusu davayla ilgili yargılama süreci devam ederken, 2014 yılında TBMM'de kabul edilen torba yasayla mavi kartlılar için önemli bir düzenleme yapıldı. Doğuştan Türk vatandaşı oldukları halde izinle vatandaşlıktan çıkan gurbetçiler, Türk vatandaşlığında geçen dönemleri borçlanmak için yeniden vatandaşlığa dönmeyi beklemek zorunda kalmayacaklar. Bu yasa değişikliğinden önce mavi kartlı gurbetçiler Türk vatandaşı olmadan borçlanma yapabilmek için mahkemeye gitmek zorunda kalıyorlardı. Mahkemeler genellikle gurbetçiler lehine karar veriyordu ancak uzun süren yargılamalar nedeniyle zaman kaybı yaşanıyordu.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler