Anasayfa » İşveren » SGK İşverenleri kayıt dışılığa zorluyor

SGK İşverenleri kayıt dışılığa zorluyor

SGK İşverenleri kayıt dışılığa zorluyor

Tarih :
SGK İşverenleri kayıt dışılığa zorluyor
Untitled Document


SGK İŞVERENLERİ KAYIT DIŞILIĞA ZORLUYOR

Aynı gün işe başlayan sigortalıyı ya bir gün boyunca kaçak çalıştıracaksınız ya da cezanıza razı olacaksınız!

Evet yanlış duymadınız. "Sosyal Güvenlik Reformu" olarak adlandırılan 5510 sayılı Yasaya göre durum böyle ne yazık ki. İş başvurusunda bulunan sigortalıyı aynı gün içinde işe başlatırsanız, ya bir gün boyunca kaçak çalıştıracaksınız, ya da işe giriş bildirgesini süresi içinde vermediğinizden dolayı idari para cezasına maruz kalacaksınız.

Nasıl mı?

5510 sayılı Yasaya göre, yeni işe aldığınız bir sigortalıyı işe aldığınız tarihten bir gün önce Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmek zorundasınız. Sigortalıyı işe alındığı tarihten bir gün önce bildirmezseniz, o zaman bir asgari ücret tutarında idari para cezası ödemek zorunda kalırsınız.
Kanun koyucu böyle buyurunca, iş başvurusunda bulunan sigortalıyı aynı gün içinde işe başlatan işveren, idari para cezasına maruz kalmamak için sigortalıyı bir gün sonra işe başlatmış gibi göstermek zorunda kalıyor maalesef.

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali.

Ne yapsın işveren? İş başvurusunda bulunduğu gün işe başlatılan bir kişiyi bir gün önce Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi mümkün mü? Elbette ki değil.

Ama yasa maddesi, "Olmaz kardeşim! Sen sigortalıyı bugün bile işe alsan, dün bildirmek zorundaydın diyor."

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri bu durumdan rahatsızlık mı duymuyorlar, yoksa iş başvurusunda bulunup aynı gün içinde işe başlatılan kimse olmadığını mı zannediyorlar, bilmiyorum. Ama neticede iş başvurusunda bulunduğu gün işe başlatılan sigortalıların hepsini bir gün boyunca kaçak çalıştırmak zorunda bırakıyorlar bizleri.

Değerli okuyucular;

Bir meslek mensubu olarak, aynı gün içinde işe başlatılan sigortalıların bir günlük hizmetini çalmak zorunda kalmaktan dolayı son derece rahatsızlık duyuyorum. Ama maalesef ki, iş başvurusunda bulunduğu gün işe başlayan sigortalının hakkını yemeyim desem işveren idari para cezasına maruz kalacak ve ben de işimden olacağım.

Böyle yasa mı olur Allahınızı severseniz.

Defalarca kez yazdım, yazmaya da devam edeceğim, Kayıt dışı istihdamla mücadele böyle olmaz kardeşim.

Kayıt dışı istihdamla mücadele ediyoruz diyen adam, aynı gün içinde işe başlatılan sigortalıların bir gün boyunca kayıt dışı çalıştırılmasına müsaade eder mi göz göre göre… Hesap edin bir kere. İşe giren her sigortalı, bir gün kayıt dışı çalışsa Kurumunuzun kaybı ne kadar olacak diye.

Sayın Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, eğer kayıt dışı istihdamla mücadelede geçekten samimi iseniz, lütfen bizleri kayıt dışı çalıştırmak zorunda bırakmayın ve lütfen bu yasa maddesini bir an önce değiştirip, aynı gün içinde işe alınan sigortalıların aynı gün içinde bildirilmelerine imkan sağlayın.

Selim KAYAOĞLU

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler