Anasayfa » GSS » GSS’liler Bu Fırsatı Kaçırmayın!

GSS’liler Bu Fırsatı Kaçırmayın!

GSS’liler Bu Fırsatı Kaçırmayın!

Tarih :
GSS’liler Bu Fırsatı Kaçırmayın!

SGKREHBERİ- YAŞAR AYDIN

GSS borçlarının faizleri siliniyor

19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6736 sayılı Kanunla, genel sağlık sigortalılarına iki önemli imkan birden sağlandı.

…

Gelir testine gitmemeleri nedeniyle GSS primleri en üst seviyeden tahakkuk ettirilen vatandaşlara yeni bir imkan

Genel sağlık sigortalısı olmalarına ve gelir testi yaptırmalarına yönelik yapılan tebligata rağmen bir aylık süre içinde gelir testine başvurmayan vatandaşlara 6736 sayılı Kanunla yeni bir hak daha tanınmış.

Mevcut uygulamada, gelir testi yaptırmalarına yönelik yapılan tebligata rağmen bir aylık süre içinde gelir testine başvurmayan vatandaşların aylık gelirleri  asgari ücretin iki katından fazla kabul edilerek bu gün itibariyle aylık

1.647 X 2 / = 3.294

3.294 X 12 /100 = 395,28 TL  prim borcu çıkartılmaktadır.

6736 sayılı Kanunla, gelir testi yaptırmalarına yönelik tebligata rağmen bir aylık süre içinde gelir testi yaptırmayan vatandaşlara önemli bir imkan sağlanmıştır.

Bu vatandaşların 19/8/2016  ila 2/1/2017 tarihleri arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gelir testi başvurusunda bulunmaları halinde, genel sağlık sigortası primleri tescil başlangıç tarihinden itibaren, gelir testi sonucuna göre belirlenen tutar üzerinden tahakkuk ettirilecektir. Bu vatandaşların aile içinde kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte birinden az çıkması halinde ise daha önce oluşmuş borçları silinecektir.

Örneğin, 13/5/2013 tarihinden itibaren GSS’li olan ve yapılan tebligata rağmen gelir testine başvurmayan bir vatandaşın GSS primleri en üst seviye üzerinden tahakkuk ettirilmiş iken, bu vatandaşın 19/8/2016 ila 2/1/2017 tarihleri arasında gelir testine başvurması halinde,  GSS primleri tespit edilen gelir seviyesine düşürülecek veya  tespit edilen geliri asgari ücretin üçte birinden az ise silinecektir.

…

GSS borçlarının faizleri silinecek, ana parası 12 taksitte ödenecek

6736 sayılı Kanunla 2016 yılı Haziran ve önceki aylardan kaynaklanan GSS borcu bulunan vatandaşlara borçlarını 12 taksitte ve faizsiz olarak ödemelerine imkan sağlanmıştır.

Bunun için, GSS borcu bulunan vatandaşların öncelikle  31/1/2017 tarihine  kadar yerleşim yerlerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunarak, peşin ödeme veya 12 taksit tercihinde bulunmaları gerekiyor.

Ancak peşin ödeme de seçilse, 12 taksit süresi de seçilse borçlulardan hiçbir şekilde faiz alınmayacağından, 12 taksit seçeneği (taksitlerin iki ayda bir ödeneceği de dikkate alındığında) borçlu vatandaşlar açısından çok daha avantajlı olacaktır.

…

Önemli uyarı

Borçlarını taksitler halinde ödeyecek olan vatandaşlarımız, taksitlerin ilk ikisini süresinde ve tam olarak ödememeleri veya ilk iki taksiti süresinde ve tam olarak ödemelerine rağmen bir takvim yılında 2’den fazla taksiti süresi içinde  ödememeleri halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanma hakkını kaybedeceklerdir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler