Anasayfa » Kamu » Memurun Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Neler Değişti?

Memurun Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Neler Değişti?

Memurun Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Neler Değişti?

Tarih :
Memurun Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Neler Değişti?

Bakanlar kurulu kararına göre,1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle devlet memurlarının yer değiştirme yönetmeliğinde düzenlemeler yapıldı.

Yapılan yönetmelik değişikliği ise şu şekildedir.

"MADDE 1- 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı İle memurların yer değiştirme şekliyle atmalarının "Genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personeli hakkında özel yönetmelikte düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendi hükmüne ilişkin farklı usul ve esaslar belirlenebilir." 

Bu maddenin atıfta bulunduğu 14. madde 1/d fıkrası ise şu şekildedir.

"Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;

d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere,"

Bu uygulama ise saglık bakanlığı strateşik konumlarda olan personel olarak tanımladığı fakat danıştay başkanlığı tarafından iptal edilen tabip ve uzman tabipleri kapsayacaktır.

Daha Önce sağlıkbakanlığı tarafından yürürlüğe konulmuş olup danıştay tarafından iptal yoluna gidilmişti.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler