Anasayfa » Medya Haberleri » Sendika THY nin anahtarını istiyor

Sendika THY nin anahtarını istiyor

Sendika THY nin anahtarını istiyor

Tarih :
Sendika THY nin anahtarını istiyor

'SENDİKA THY'NİN ANAHTARINI İSTİYOR'

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması konusunda yetkili sendika Hava-iş'i suçladı. Sendikanın taleplerini aşırı bulduklarını ve 44 maddede anlaşma sağlanamadığını ifade eden Topçu, "Bizden THY'nin anahtarını istiyorlar" yorumunu yaptı.

Bir kısım çalışanın işten atılmasının, duygusal açıdan "kötü" bir karar olduğunu söyleyen Topçu, "Ancak şirketi kurallarla yönetiyorum, merhametle değil" dedi. Topçu, sendika ile görüşmelerinde söz verdiği üzere, bu konunun THY Yönetim Kurulu'nda tekrar görüşüleceğini kaydetti.

THY'de işten atılanların durumu tekrar görüşülecek "THY'de uzlaşma için her türlü desteği veririz" Havacılıkta grevi yasaklayan kanunun iş yavaşlatma ile protesto edilmesinden sonra işten çıkartılan 345 THY çalışanının durumu THY Yönetim Kurulu'nda tekrar ele alınacak.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "Benim duygularım da bunun hatalı bir karar olduğunu söylüyordu ancak şirketi kurallarla yönetiyorum, merhametle değil" dedi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 345 THY çalışanının işten çıkarılmasının "duygusal olarak hayatında verdiği en kötü kararlardan biri" olduğunu belirterek, söz verdiğini ve bu çalışanlarla ilgili durumun yönetim kurulunda yeniden değerlendirileceğini söyledi. Basın mensupları ile bir araya gelerek süreci değerlendiren Topçu, Hava-İş sendikası ile toplu iş görüşmelerinin 1.5 yıldır kilitlendiğini anlatarak, "Sendika bizden THY'nin anahtannı istiyor" ifadesini kullandı. Hamdi Topçu süreci şöyle anlattı: "Biz daha 2011 toplu görüşmelerini malesef yapamadık.

Daha 2011 zamlarını almadı yani personelimiz. Burada sendikaya göre suçlu biziz, bize göre sendika... Bu süreçte ilk kez bu yıl yani yönetim olarak biz toplu iş görüşmesi çağrısı yaptık, hem de 2010 yılının 9'uncu ayında. Amacımız personelimiz mağdur olmasm, zamlı maaşını ocak ayında alsın idi. Ancak sendika yetki belgesine itiraz etti, 'Ben yetkili değilim' dedi. Biz şaşırdık, çünkü başka sendika yok. Burada taktik var, sendikanın amacı hak aramak değil. Maksadı işvereni yazın pik sezonda, en yoğun uçuş olan dönemde sıkıştırmak, görüşmeleri o döneme getirmek. Mahkeme sendikanın itirazına ret karan verdi, süreç bu şekilde uzadı ve 2-3 ay önce görüşmeler başladı. Ancak 44 maddede anlaşamadık. Şirketin anahtarını teslim edecek maddeler var çünkü."Çalışan da memnun olsun şirket de ayakta kalsın' Bu noktada görüşmeler ücret konusuna daha gelemeden tıkanmış. Peki sendika ne kadar ücret artışı istiyor? Topçu, "Yüzde 12" dedi, yönetim olarak kendilerinin ise iki yıl için yüzde 3 artı 3 zam önerdiklerini, bunun kademe artışları ile çok daha yüksek bir orana karşılık geldiği%17 THY'de personel giderlerinin payı 15 bin 586 THY'nin Teknik AŞ hariç personel sayısı ni söyledi.

Topçu, "Çalışanlarımız da memnun olsun ama bu şüket de ayakta kalsın" dedi ve "Hatırlayın 40 sendika Alitalia'yı batırdı" diyerek Alitalia Havayollarının iflasına gönderme yaptı. Hamdi Topçu, bu noktada Hava-İş sendikasına eleştirilerini sıraladı: "Dedim ki arkadaşlara, gidin THY'nin maliyet yapısını anlayın. Sendika örgütlü bir yapı, biz sendikayı destekliyoruz. Ama Almanya'da bir sendika işyerinde verimsiz alanları tespit eder, yönetimi uyarır. Bizde ise sendika, çalışan kesintilerinden elde ettiği 10 milyon TL kaynağı yönetimle kavgada harcıyor. Biz kavgasız bir sözleşme yapamadık."

Topçu, sendikanın "Bu uçuş süreleri ile uçuş güvenliğini sağlayamayız" iddiası için de "Yalan bu" cevabını verdi. Topçu, "110 saat çalışmayı kabul ediyor uluslararası kurallar. Biz çok sıkı denetleniyoruz. Ortalama uçuş kabin memurları için 68 saat bizde, pilotlar için 75 saat. 70 saatin üzerine yüzde 70 mesai alıyorlar. Bizim kadar düşük saat uçuran hiçbir havayolu yok" dedi.

THY personelinin, ücrederi ile ilgili hiçbir sorunları olmadığını savunan Hamdi Topçu, "Lufthansa'nın kabin amirlerinden daha fazla kazanıyorlar. Yeni işe giren kabin memuru 3 bin 341 TL alıyor bizde. Yeni giren kaptan pilotun maaşı ise 18 bin 385 TL" açıklamasını yaptı.

Topçu, THY'nin çalışanları sayesinde çok hızlı büyüdüğünü, ilk üç ayda Avrupa ortalaması yüzde 1.8 iken kendilerinin yüzde 26 büyüdüklerini, bunun THY çalışanları sayesinde olduğunu vurguladı. Topçu, bu nedenle çalışanlarına, toplu sözleşmede olmamasına rağmen iki yıldır hiçbir katkı payı almadan özel sağlık sigortası yaptırdıklarını belirtti.

2 müyon $ zararımız var, tazmin edeceğiz. Topçu, THY personelinin toplu sözleşme kapsamında değil, grev haklarını ellerinden alan yasayı protesto etmek için eylem yaptığının belirtilmesi üzerine ise şöyle konuştu: "Personelimizin bir derdi olduğunu düşünmüyorum, sadece 300 küsur kişi bu işe katıldı. İstemeyerek hepsini çıkarmak zorunda kaldık. Bugün itibarıyla toplu sözleşme süreci devam ediyor, yani havacılıkta grevi yasaklayan yasa Meclis'ten çıkmasa da o çalışanların eylemi kanun dışıydı. Biz halka açık bir şirketiz. Bu eylemden dolayı 100 bin yolcu mağdur oldu, 2 milyon dolarlık bir zararımız söz konusu. Biz bu zararımızı tazmin edeceğiz, bunun yollarına da bakıyoruz. Bakın Meclis'ten geçen kanun Türk sivil havacılığının tamamını kapsıyor ama sektörde tek sendika bizde var. Kanuni tepkinizle eleştirinizi getirebilirsiniz ama mesai saatleri dışında. Ben profesyonel yöneticiyim, kanunları uygularım." 'Şirketi merhametle değil kurallarla yönetiyorum.

' Hamdi Topçu, verdiği işten çıkarma kararının arkasında olsa da duygusal olarak bunun "hayatının en kötü kararlarından biri" olduğunu söyledi. Topçu, "Bu kadar kişinin ekmeğinin kesilmesi... Bu çalışanların THY üzerinde büyük emeği var, THY de onlara büyük yatırım yapmış. Ancak ben şirketi merhametle değil, kurallarla yönetiyorum. Bu nedenle istemeyerek de olsa bu kararı verdim. Ancak Hava-İş sendikası ile görüşmemizde bir söz verdim, bu çalışanların durumunu yönetim kurulumuzda tekrar görüşeceğiz" dedi. Topçu, böyle bir kararın şirket imajına katkısına dair bir yoruma ise "Kuralları çiğneyerek imaj düzeltme peşinde değiliz. Biz herkes kazansın, sendika da yönetim de çalışanlar da bu işin içinden başı dik çıksın istiyoruz. Yoksa duygu ayrı bir şey, benim de duygularım bunun hatalı bir karar olduğunu söylüyordu" şeklinde karşılık verdi.

Hamdi Topçu, "Bir hak kaybını bir hak gasbıyla protesto edemezsiniz. Ben eminim ki eyleme katılanların çoğu bugün pişman" dedi.

THY'nin iştirakler dahil ürettiği değer

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, THY'de uzlaşı zeminin sağlanması için her turlu desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, sendikalara da işverene de kapılarını açık olduğunu söyledi. TBMM Sağlık ve Çalışma Komisyonu Is Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısını gorustu. Tasarının geneli üzerinde söz alan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, THY'deki gelişmeleri hatırlatarak yapılan Anayasa değişikliği ile bir yandan birden fazla sendikaya üyelik getirilirken bir yandan da THY grev yasağı getirilmesini eleştirdi. Milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş sağlığı ve güvenliği konusunda son donemde iyileşmeler olmakla birlikte bunların memnun eden rakamlar olmadığını belirterek, son 10 yılda ısyerı sayısında yüzde 97, işçi sayısında yüzde 111'lık artış olmasına rağmen iş kazalarında yüzde 4.3 luk bir azalış olduğunu belirtti.

100 bin işçide ölüm oranının ise yüzde 16.8'den yüzde 9.9'a gerilediğini belirten Çelik, "Olumlu bir seyir ama karşı karşıya bulunduğumuz rakamlar bizi memnun eden rakamlar değil" dedi.

THY grevi ve yapılan yasal düzenlemeye ilişkin olarak ise Bakan Çelik, THY çalışanlarına getirilen grev yasağının Meclis Genel Kurulu'nda bulunan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nda ele alınması gerektiği konusundaki eleştirilere katıldığını belirterek,"Bu konuda bir tartışma yapılacaksa orada olması doğru olurdu" dedi.

Hükümet bize hiçbir sey sormadı. Hamdi Topçu, havacılık sektöründe grev yasağını kaldıran yasa ile ilgili hükümetin kendilerine hiçbir şey sormadığını söyledi. Yasa çıkmasa bu cuma günü grev oylaması yapılacağını söyleyen Topçu, "Samimi olarak söylüyorum, o oylamaya bile gitmeyecektim cunku hıcbır çalışanımın şirketlerin bu kadar zor duruma düşürecek bir karara oy vereceğini düşünmüyorum" seklinde konuştu.

Sendikanın grev : silahının elinden alınması beni yumuşattı. Hamdi Topçu, grev hakkının alınması sonrası Hava-İş Sendıkası'na karsı masadaki yeni tavrına ilişkin bir soruya söyle yanıt verdi: "Samımı olarak söylüyorum, sendikanın o silahının elinden alınmas beni daha yumuşak hale getirdi. Ben daha yapıcı olmaya çalışacağım, şirketin şartlarını daha fazla zorlayacağım." Topçu, Avrupa'da grev yasağı olmadığını ancak sektörde grevi neredeyse imkansız hale getiren yasalar olduğunu belirterek "Belki bizde de bu yola gidilebilir" dedi.

Sözcü ve Tarafı THY'ye yönelik haberleri nedeniyle dağıtmıyoruz ? "Bir karalama, linç etme siyasetini THY üzerinden yapıp bunu hakaret haline getiren bir gazeteyi uçaklarımızda dağıtmamızı kimse beklemesin. Sozcu'yu bu nedenle dağıtmıyoruz, Tarafı da aynı saıkle çıkardık, sadece standa koyuyoruz." İşe alım sürecinde hıcbır siyası müdahale olmamıştır THY'de. Hıcbır vekille gorusme olmaz işe alımda. Bu kurum siyaset dışında tutulmuştur. Kabin personeli artık bir günde işe girip giremediğini öğreniyor. Zarar açıkladık ama leasingle vadeli uçak alıyoruz, önceki uçakların da ödemesi devam ediyor. Fiktif bir gider açıklanıyor. Bilançomuzu dövize endeksli, reel hale getirdik. Zarar eden bir şirket değiliz, 2011 'de uçak hane 950 milyon $ yatırım yaptık.

Afrika uçuşlarımızda bavul ticaretine müsamaha tanıyoruz, 20 kiloya kadar... İnanılmaz bir bavul ticareti var uçtuğumuz 20 Afrika şehrine. Tanzanya'ya uçtuktan sonra ticaret yüzde 349 gelişti. Afrika'nın tüm pazarlarında Türk malları satılıyor. Rapor veren doktora dava açacağız | engellenenleri atmadık. Hamdi Topçu ilk aşamada eyleme katılan 400'u aşkın çalışanın işten çıkarılmasına karar verildiğini ancak surecin devamında kamera kaydı ile kapılarda girişi engellendiği tespit edilenlerin listeden çıkarıldığını söyledi. Bazı raporlu çalışanların girişte protesto eylemi yaptığının tespit edildiğini söyleyen Topçu, "Protesto enerjisi pek raporluk bir durum olmadığını ortaya koyuyordu, o raporu veren doktorlara da dava açacağız" dedi. Topçu, çıkarılan elemanların boşluğunu iş saatlerini artırarak kapatacaklarını belirterek, "Ortalama ucus saati 68 saat olmuştu, bunu 72 saate çıkarınca sorun kalmıyor" diye konuştu.

DÜNYA

Kaynak : Dünya Gazetesi
Trump'tan skandal paylaşım: Türkiye için büyük yaptırımlar geliyor
Kamuda çalışma saatleri değişiyor!
DKK İstanbul Bakım Onaraım Kom. Terörle Mücadelede Yaralanan İşçi Alım İlanı
Çilimli Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı
Avrupa Birliği, Türkiye'ye silah ambargosu kararı aldı
Çalışan annelere 650 TL maaş
Trump'ın yaptırım açıklamasından sonra Dolar günü nasıl kapattı?
Bakan Akar İyi Parti'yi ziyaret etti
İkinci el araç alırken dikkat! Mutlaka yaptırın...
Birçok işçi yanlış biliyor!
Seda Sayan’ın ehliyetine polis el koydu
'Gıdada hile yapana hapis cezası gelsin'
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 175 İşçi Alacak
Erdoğan: Attığımız bu adımdan vazgeçmeyeceğiz
Emekliye ek 1.150 TL fırsatı!
Cenazede kahkahaya boğan anlar: Son şakasını yaptı
Büyük şirketlerin kredi borcu yapılandırılıyor
AK Parti Grup Başkanvekili Turan'dan Tanrıkulu'na tepki
Emekliler dikkat! Zam hesabı böyle yapılıyor
Kimlik kontrolü yapan polise saldırıda 1 tutuklama
'Belediyeler, 2019/2 KPSS yerleştirmelerine kadro bildirsin' yazısı
7 bin polis alımı başvuruları bugün başlıyor!
2020 bütçesi Meclis'e reformla geliyor!
Akar, Komuta kademesi ve Fidan toplantıda bir araya geldi
Bakan Çavuşoğlu, TBMM'yi bilgilendirecek
Altında gün sonu fiyatları
Mümbiç'e operasyon başladı
İnsanlık yapmak istedi, suçlu ilan edildi

Benzer Haberler