Anasayfa » Borçlanma » Kimler Borçlanmayla Erken Emekli Olabilecek?

Kimler Borçlanmayla Erken Emekli Olabilecek?

Kimler Borçlanmayla Erken Emekli Olabilecek?

Resul Kurt

Tarih :
Kimler Borçlanmayla Erken Emekli Olabilecek?

Çalışanların alın terinin karşılığında aldıkları ücret dışında ayrıca ödedikleri SGK primleri karşılığında emekli (yaşlılık) aylığı da bağlanabilmektedir.

Ancak çalışma hayatında çeşitli nedenlerle gün boşluğu olanlar için askerlik, doğum, yurtdışında çalışma gibi bazı durumlarda borçlanma hakkı verilmektedir. Böylece hem eski gün boşlukları tamamlanabilmekte, hem de askerden sonra ilk defa sigortalı olanlara erken emeklilik katkısı olabilmektedir.

Askerlik borçlanmasının ne faydası var?

Askerlik borçlanması, askerlik döneminde çalışılmaması nedeniyle sigorta primleri yatmayanlar için hem gün sayısını artırmakta, hem de askerden sonra ilk defa sigortalı olanların SGK başlangıç tarihlerini geriye götürmekte ve ayrıca gün sayısı da artmaktadır.

4/a (SSK) kapsamında sigortalı olanlar, askerlikte er/erbaş olarak silahaltında veya yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını borçlanabilirler. Eğer, ilk defa askerden sonra sigortalı olanlar askerlik borçlanması yapılırsa, sigorta başlangıç tarihi geriye gideceğinden ortalama bir yıl daha erken emekli olabilme imkanı doğmaktadır.

Ancak askerden önce sigortalı olanlar askerlik borçlanması yaparsa sadece borçlanılan süre kadar SGK gün sayısı artmaktadır.

Dolayısıyla özellikle ilk defa askerden sonra sigortalı olanlara mutlaka askerlik borçlanması yapmalarını tavsiye etmekteyiz.

Ancak gün sayısı yeterli olan ve sigorta oldukları tarihten sonra askerlik yapan kişilere fazla bir avantajı olmayacağından askerlik borçlanması yapmamalarını tavsiye ediyoruz.

Kadınlara doğum borçlanması avantajı?

Kadın sigortalıların, doğum nedeniyle çalışamadıkları ve bu nedenle sigorta primleri ödenmeyen süreleri için kendilerine talep ettikleri takdirde doğum borçlanması yapma hakkı getirilmiştir.

Buna göre, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten sonra üç doğum için borçlanma hakkı vardır.

Sigortalı olduktan sonra doğum yapan çalışan kadınlar en fazla 3 doğum için, doğum tarihinden itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri, bu sürede adlarına prim ödenmemiş olması kaydıyla ve çocuklarının yaşaması şartıyla doğum borçlanması yapabilmektedir.

Sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra ilk doğumunu yapan ve iki yıllık süre dolmadan ve sigortalı olarak tekrar çalışmaya başlamadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilmektedir. Bu süreç üçüncü doğum için de geçerli olacaktır.

2014 yılındaki Torba Yasa ile sadece SSK’lı olan kadınların yapabileceği doğum borçlanması BAĞ-KUR’lu ve devlet memuru olan kadınlar için de getirildi.

Sigorta öncesi doğumlara borçlanma var mı?

Mevcut SGK uygulamasında, sigorta öncesi doğumlara borçlanma hakkı verilmemektedir. Ancak kamuoyunda anneler tarafından bu yönde ciddi talep ve baskılar bulunmaktadır.

Bize de bu yönde çok sayıda mail geliyor. Çalışan anneler diyor ki; “Erkekler, sigorta öncesi askerlik hizmetini borçlanarak, daha erken emekli olabiliyor. Ancak kadınlara ise sigorta öncesi doğumlar için borçlanma hakkı verilmiyor. Bu uygulamanın değiştirilerek, kadınlara da ilk sigortalı olmasından önce doğum yapmaları halinde; borçlanmaya ve dolayısıyla ilk sigortalılık tarihinin doğum tarihine çekilmesi gerekmektedir.”

Hem 7 Haziran ve hem de 1 Kasım seçimlerinde, Ak Parti Millet Vekili Adayı olduğum İstanbul 3. Bölgede, kadınların en fazla talep ettiği hususlardan birisi de sigorta öncesi doğumlara borçlanma hakkı verilmesiydi.

Geçtiğim hafta Star Gazetesi yazarı ve 24 TV programcısı dostum Ersoy Dede’nin sosyal medyada sigorta öncesi doğumlara borçlanma talebini ele almasıyla birlikte konu yeniden gündeme geldi.

Esasen, benim de burada destek verdiğim ve doğru bulduğum sigorta öncesi doğumlara borçlanma hakkı verilmesinde, yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız kıymetli ağabeyim sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun ve SGK’nın Başkanı sayın M. Selim Bağlı’nın konuya hassasiyetle yaklaşacakları ve bir çözüm bulunması noktasında gayretleri olacağına inanıyorum.

Ak Parti döneminde çalışan annelere çok sayıda hak getirildi. Umarım sigorta öncesi doğumlara da borçlanma hakkı getirilerek, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminden itibaren bugüne kadar kadınlara verilen haklar taçlandırılır. 

Kaynak : Star Gazetesi

İlgilinizi Çekebilir

THY'den satış iddialarına net cevap!
Ankara'da Kızılırmak'tan su alımı durduruldu
YDS günü açık tutulacak nüfus müdürlükleri belirlendi
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak
Karamollaoğlu: Devlet Bahçeli'yi tebrik ediyoruz
Soylu: Depremde 155'i ağır, 355 ev hasar gördü
Cem Yılmaz'dan takipçisine: Ahkam keseceğine derhal 100 bin TL ver
İstanbul'daki feci kazada öğretim görevlisinin iki ayağı koptu
TUS ve STS'nin cevap kağıtları erişime açıldı
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'tan KDV müjdesi
Çay tiryakilerine kötü haber!
'Ücretsiz izin' bir hak mı?
Kalp krizi geçiren özel harekat polisi hayatını kaybetti
E-devlet üzerinden 5 yeni hizmet
Memur maaş artışı nasıl yapılır? İşte ücret tavanları...

Benzer Haberler