Anasayfa » Kamu » Palto / Manto / Parka / Pardesü Yardımı Alan Memurlar

Palto / Manto / Parka / Pardesü Yardımı Alan Memurlar

Palto / Manto / Parka / Pardesü Yardımı Alan Memurlar

Tarih :
Palto / Manto / Parka / Pardesü Yardımı Alan Memurlar

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memurlarından bazılarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılmış olan “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” çerçevesinde palto/manto/parka/pardesü yardımı da yapılmaktadır.

Giyecek yardımı yapılacak memurlar ile yapılacak yardımların cinsi, miktarı, kullanım süresi ve niteliğine “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” eki cetvellerde yer verilmiştir.

Kendilerine giyecek yardımı olarak “palto veya manto veya parka veya pardesü” verilmesi öngörülen Devlet memurlarına, kadro unvanlarına ve görev yerlerine göre bu yardım 2 veya 3 yılda bir adet şeklinde yapılmaktadır.

Yönetmelik hükümlerine göre, “palto veya manto veya parka veya pardesü” yardımının her yıl Eylül-Ekim aylarında yapılır; kapsamdaki unvanlarda göreve ilk başlayanlara Eylül-Ekim ayları beklenmeden bu yardım yapılır; aday memur olarak göreve başlayanlar da bu yardımdan asil memurlar gibi yararlanır; kullanım süresi dolmadan söz konusu giyecek yeniden verilmez ancak verilmiş olan giyeceğin görev nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi durumunda genel veriliş zamanını beklenmeden yeniden verilir.

Giyecek yardımı kapsamında yapılan “palto veya manto veya parka veya pardesü” yardımı, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen standart fiyatlar esas alınarak bazı personele nakden ödenmektedir.

Kendilerine giyecek (palto veya manto veya parka veya pardesü) bedeli nakden ödenenler

Giyecek yardımı kapsamında kendilerine “palto veya manto veya parka veya pardesü” yardımı yapılan Devlet memurlarından, ilgili giyecek bedeli kendilerine “nakden” ödenenler şunlar:

Unvanı/Sınıfı Giyeceğin Cinsi Adedi
*Hemşire, Ebe (gezici) Manto Üç yılda 1 adet
*Sağlık Memuru (gezici) Palto veya Manto Üç yılda 1 adet
*Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli (sivil) Palto veya Manto veya Pardesü Üç yılda 1 adet

Kendilerine giyecek (palto veya manto veya parka veya pardesü) bedeli nakden ödenmeyenler

Giyecek yardımı kapsamında kendilerine “palto veya manto veya parka veya pardesü” yardımı yapılan Devlet memurlarından bazılarına bu yardım ayni olarak verilmektedir. Bu yardımının ayni olarak yapılması durumunda; söz konusu giyecek memurun kurumu tarafından temin edilir, bu yardım karşılığında ilgili memura çek/kupon veya benzeri kağıtlar verilemez ve nakdi bir ödeme yapılmaz. Ayrıca, bu yardım için memura fatura karşılığı bir ödeme de yapılmaz.

“Palto veya manto veya parka veya pardesü” yardımının ayni olarak yapıldığı Devlet memurlarından bazıları şunlar:

Unvanı/Sınıfı Giyeceğin Cinsi Adedi
*Bekçi (açık yerde üniformalı çalışanı ) Palto veya Manto Üç yılda 1 adet
*Açık yerde resmi kıyafetli çalışan; İtfaiye, Zabıta, Bando, Orkestra Personeli, Orman Muhafaza Memuru, Muhafaza Memuru, Kolcu, Gemi Adamı, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Gümrük Sahasında Görevli Gümrük Memurları v.b Palto veya Manto veya Pardesü veya Kaban Üç yılda 1 adet
*İnfaz ve Koruma Memuru Pardesü-Gocuk Üç yılda 1 adet
*112 Acil Sağlık Hizmetleri Personelindan; İlk ve Acil Yardım Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, İlk ve Acil Yardım Komuta Kontrol Merkezi ve İlk ve Acil Yardım İstasyonlarında kadrolu olarak fiilen çalışan Tabip, Tıbbi Teknolog, Sağlık Memuru, Teknisyen, Hemşire ve Şoför Parka İki yılda 1 adet
*Orman Muhafaza Memuru Parka Üç yılda 1 adet
*Arama Kurtarma Teknisyeni Parka Üç yılda 1 adet
*Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli (resmi kıyafetli) Parka Üç yılda 1 adet

Benzer Haberler