Anasayfa » İşveren » BAĞ-KUR’LUNUN GÜNAHI NE

BAĞ-KUR’LUNUN GÜNAHI NE

BAĞ-KUR’LUNUN GÜNAHI NE

Tarih :
BAĞ-KUR’LUNUN GÜNAHI NE

SGKREHBERİ- YAŞAR AYDIN

Sosyal güvenlik reformuyla birlikte Bağ-Kur’lu vatandaşlar 2008 yılı Ekim ayından itibaren emeklilik ve sağlık sigortasından sonra iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına da kavuştular.

Böylece, reformdan önce iş kazasına veya meslek hastalığına uğrayan Bağ-Kur’lulara “rapor parası” da denilen iş göremezlik geliri ödenmezken, reform sonrası SSK’lı çalışanlar da olduğu gibi Bağ-Kur’lu vatandaşlara da geçici veya sürekli iş göremezlik  ödeneği bağlanmasına imkan sağlandı.

…

Tabi, her şeyin bir maliyeti olduğu gibi  iş kazası ve meslek hastalığı sigortasının da bir maliyeti olacağından, sosyal güvenlik reformunun ardından  Bağ-Kur’lu vatandaşlara % 2 oranında ekstra bir prim borcu getirilerek,  asgariden prim ödeyen bir Bağ-Kur’luya 2016 yılı için aylık 32 lira kaza primi çıkartılmıştır.

Azamiden ödeyen bir Bağ-kurlu için ise aylık 214 lira.

…

Ne var ki, SSK’lı vatandaşların rapor parası  alabilmeleri için iş kazası sonrası çalışmamaları ve çalışmadıklarının şirket yetkililerince SGK’ya bildirilmesi yeterli olmasına rağmen, Bağ-Kur’lu vatandaşlar için şartlar, maalesef ki çok daha ağır.

Sosyal güvenlik yasasında Bağ-kurlu bir vatandaşın iş kazasına uğraması halinde iş göremezlik ödeneği alabilmesi için, iş kazasının “kendisi tarafından, bir ayı geçmemek şartıyla rahatsızlığının bildirim yapmaya engel olmadığı günden sonra üç işgünü içinde” SGK’ya bildirilme şartı getirilmiş.

Bunun ne anlama geldiğiyse SGK’nın yeni çıkardığı Genelgesinde çok güzel anlatılmış.

Denmiş ki, 17/12/2013 tarihinde iş kazası geçiren ve bu tarihte tedavi altına alınan 4/1- b sigortalısı, 16/01/2014 tarihinde taburcu olmuş ve engel hal ortadan kalkmıştır. Sigortalının bu durumda en geç 17/01/2014 tarihine kadar (dahil) bildirim yapması gerekecektir. 17/01/2014 tarihinden sonra yapılan bildirim 1 aylık süre aşıldığından süresinde yapılmamış kabul edilecektir. Örneğin sigortalının 18/01/2014 tarihinde bildirim yapması durumunda her ne kadar bildirim 3 iş günü içinde yapılmışsa da Kanunda belirtilen 1 aylık süre aşıldığından bildirim süresinde yapılmamış sayılacak ve varsa geçici iş göremezlik ödeneği istirahat başlangıcından değil, bildirim tarihinden itibaren ödenecektir.

…

İyi, güzel de iş kazası geçiren Bağ-Kur’lu vatandaş bir ay içinde hastaneden çıkamazsa, çıkamayanca da bildirimini yapamazsa,  söyler misiniz lütfen var mı bir günahı?

Ben söyleyeyim YOK.

Düşünün ki Bağ-Kur’lusunuz ve işyerinde bir iş kazası geçirip iki ay boyunca hastanede yattınız. Hastaneden çıkıp üç gün içinde ben iş kazasına uğradım benim rapor paramı verin diye SGK’ya bildirimde bulunsanız bile SGK iki aylık rapor parasını size ödemeyecek.

Çünkü, sosyal güvenlik yasasındaki bir aylık süreyi aştınız.

…

Sevgili okurlar,

5510 sayılı yasa gerçekten de bir reform, sözüm yok.

Hatta Bağ-kurlu vatandaşlara iş kazası geçirmesi halinde rapor parası ödenmesi de buna güzel bir örnek olmuş.

Ne var ki yasadaki bir aylık süre aşılmamak şartı niye konulmuş, anlamak mümkün değil.

Bırak da vatandaş hastaneden bi çıksın, rapor almışsa raporu bi bitsin. Ondan sonra üç gün içinde bildirmezse, rapor parasını hiç verme.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler