Emekli taşeron işçiler başvuruda bulunacak mı?

Emekli taşeron işçiler başvuruda bulunacak mı?

Türkiye'de emekli maaşları herkesin malumu. Binlerce emekli geçimini sürdürmek için bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Emekli işçilerin büyük kısmı ise taşeron şirketlerde çalıyor. Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini sağlayan düzenleme, emekli taşeron işçilerini olumsuz etkiledi. Çünkü taşeron işçilerin devlette kadrolu olarak çalışması yasak. Peki emekli olduğu halde taşeron şirketlerde çalışmak zorunda kalan işçilerin durumu ne olacak? Bu kişiler başvuru yapacak mı yapmayacak mı? Bu konuda taşeron işçilerinden çok sayıda soru geliyor.
EMEKLİ OLANLAR BAŞVURU YAPACAK MI?
Taşeron işçilerin kadro başvuru işlemlerinin bitmesine kısa bir süre kaldı. Ancak başvurularla ilgili bir çok gri konu bulunuyor. Bu konuların başında ise 'emekli taşeron işçilerin' başvuru yapıp yapmayacağı geliyor. Kamu kurumlarından gelen bilgilere göre, emekli taşeron işçilerin başvuru yapmasına izin verilmiyor. Ancak bu kişilerle ilgili ne tür bir işlem yapılacağı da bilinmiyor. Yani bir belirsizlik hakim durumda.
Önümüzdeki günlerde taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin ek düzenlemeler yapılması mümkün. Bu nedenle, emekli olduğu halde çalışmaya devam eden taşeron işçilerin de 'başvuru' yapmasında fayda var. En azından, emeklilerin de kayıt altına alınması söz konusu olacak.
Ayrıca, emekliliği geldiği halde çalışmaya devam eden bazı işçilerin kıdem tazminatı alma durumları da var. Bu kişilerin kıdem tazminatı almaları için başvuracakları bir sorumlu bugün için yoktur. Ancak, gelecekte nasıl bir düzenleme yapılacağı bilinmez. Bu nedenle, emekli olan taşeron işçilerin de başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurunun kabul edilip edilmeyeceğini ise kamu kurumları karar verecek. Dolaysıyla, burada taşeron işçi açısından önemli olan o başvurunun yapılması olacak. Kaldı ki, 696 Sayılı KHK'nın EK:1 formunda, emekli olup çalışanlar ile emeklilik hakkını kazananların da başvurmaları istenmektedir.
BAŞVURULMAZSA NE OLUR?
Emekli taşeron işçilerin başvuruda bulunmamasının ne tür sakıncaları olabilir? Mevcut düzenlemelere göre, emekli taşeron işçilerin kadro almaları mümkün görünmüyor. Ayrıca, bir çok taşeron işçisi kapsam dışında tutuldu. İleri de düzenlemenin dava konusu olması bekleniyor. Bu aşamada, sizin de kıdem tazminatı veya kadro talebinde bulunabilmeniz için bir başvuru dilekçenizin olması gerekiyor. Aksi takdirde, başvurmayanlar kendi istekleri ile ayrılmış gibi değerlendirilebilir. Ve bu kapsamdaki çalışanlar önemli bir belgeden de yoksun kalabilirler. Bu nedenle, emekli taşeron işçilerin de en azından kayıt için dahi olsa başvuruda bulunmasında fayda bulunuyor.

 
 
Bu makale 3275 kez okundu