Taşeron başvurusunda yaşanan 3 sıkıntı!

Taşeron başvurusunda yaşanan 3 sıkıntı!

696 sayılı KHK ile getirilen taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik düzenlemede, 'başvuruların değerlendirilmesi' aşamasına geçildi. Kamu kurumları bünyesinde oluşturulan tespit komisyonları, taşeron işçilerin kadroya geçiş şartlarını taşıyıp taşımadıklarını kontrol ediyor. Bu kontrol işleminin ardından listeler yine kurumların resmi siteleri aracılığı ile ilan edilecek.
Ancak, kamu kurumlarından ve taşeron işçilerden gelen duyumlara göre, tespit komisyonlarının çalışmaları esnasında bazı konularda gri alanlar bulunuyor. Tespit komisyonları, taşeron işçilerle ilgili mevzuatın karmaşıklığından kaynaklanan bazı sıkıntılar nedeniyle, başvurular konusunda tam olarak karar vermekte zorlanıyor.
İşte tespit komisyonlarının zorlandığı konuları daha doğrusu gri alanları beş başlıkta topladık:
HAK SAHİBİ İŞÇİLERİN TESPİTİ: Taşeron işçilerin başvurularının değerlendirilmesine yönelik çalışmalarda en çok 'işçinin hak sahibi' olup olmadığı konusunda sıkıntı yaşandı. Kararnamede yer alan hükümler ve ardından çıkarılan yönetmelik ile hangi kurumların taşeron işçilerinin kadroya alınacağı ayrıntılı olarak yer aldı. Ancak, taşeron işçinin sigortalılık tarihi olarak ilk sigortalılık tarihi mi yoksa şirkete ilk işe giriş tarihi mi baz alınacağı net değil. Yine taşeron şirketlerde kısa bir süre çalışıp işten ayrılmış işçilerde bulunuyor. Bu işçilerin başvuruları konusunda da tartışmalı bir çok husus bulunuyor.
EMEKLİLERİN DURUMU: Taşeron işçilerin başvurularının değerlendirilmesinde ortaya çıkan sorunlardan birisi de emekli taşeronların durumu oldu. Düzenlemeye göre, taşeron işçilerin kadroya alınmayacak. Ancak, yapılan çalışmalar sırasında bazı işçilerin emeklilik durumlarının tam olarak netlik kazanmadığı görüldü. Örneğin kısmi emekliliğe hak kazananlarının durumunun ne olacağı henüz net değil. Emeklilik mevzuatında yapılan değişiklikler, tespit komisyonlarının kar vermesini zorlaştırıyor.
GÜVENLİK SORUŞTURMASI SIKINTISI: Tespit komisyonlarının karşılaştığı bir diğer sorun ise güvenlik soruşturması oldu. Kadroya geçecek taşeron işçi sayısı az olan bir çok kurum başvurularla ilgili çalışmasını tamamladı. Ancak güvenlik ve arşiv araştırma sonuçları henüz kurumlara gelmedi. Kurumlar şimdi listelerin ilan edilmesi halinde güvenlik soruşturma sonuçları olumsuz gelen taşeron işçileri nasıl eleyeceğini tartışıyor.
EK BİR DÜZENLEME BEKLENİYOR: Kamu kurumları bünyesinde oluşturulan tespit komisyonları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gri alanlarla ilgili bir ek düzenleme yapmasını bekliyor. Bu konuda hata yapılmaması için tartışmalı konularla ilgili ortak bir kriter oluşturulması gerekiyor.

 
 
Bu makale 37357 kez okundu