Taşeronda kadro işlemleri nasıl yapılacak?

Taşeronda kadro işlemleri nasıl yapılacak?

Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik çalışmalarda kritik sürece girildi. Düzenlemede öngörülen sınavlarla ilgili süre 22 Mart itibariyle doluyor. Bu tarihten itibaren taşerona kadro işlemlerinde yeni bir döneme girilecek.
İTİRAZ ETMEYİ UNUTMAYIN!
696 sayılı KHK ile getirilen taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin düzenlemeye göre, 12 Ocak-20 Şubat tarihleri arasında başvuruların incelenmesi ve adayların ilanı öngörülmüştü. Bu tarihten sonra da kurumların taşeron işçilere yönelik sınav süreci başladı. Düzenlemede, taşerona kadro sınavlarının 22 Mart'a kadar tamamlanması öngörüldü. Sınavda başarılı olamayan adaylar için ise itiraz hakkı getirildi. Bu kapsamda olan adaylar, itirazlarını sınav komisyonlarına 23-26 Mart tarihleri arasında yapabilecek. Kesin listelerin ilanı ise 27 -31 Mart tarihleri arasında yapılacak. Tüm bu aşamaların ardından 2 Nisan tarihi itibariyle hak sahipleri kadroya geçirilmiş olacak. Uygulama toplu olarak gerçekleştirilecek ve yeni bir işleme gerek kalmayacak.
İŞÇİLER ÖNCE İŞTEN ÇIKARTILACAK
Zorlu sürecin ardından kadro almaya hak kazanan taşeron işçilerin bir de kağıt üzerinde, işten çıkarma ve yeni işe alma işlemlerinin yapılması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 25 Ocak 2018 tarihinde yayınlanan 2018/5 sayılı genelgenin 3.2. maddesinde, taşeron işçilerin kadroya geçiş işlemlerinin nasıl yapılacağı anlatıldı. Buna göre, yüklenicilerin sürekli işçi kadrolarına geçecek sigortalıların geçiş işleminin yapıldığı tarihe kadar aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirim yapmaya devam edecekler.
Bu durumda 2 Nisan 2018 tarihinde kamuda sürekli işçi kadrosuna geçen personele ait işten ayrılış bildirgesi en geç 22 Nisan 2018 tarihine kadar yüklenici tarafından e-sigorta yoluyla SGK'ya verilecek ve işten ayrılış tarihi 1 Nisan 2018 olarak bildirgede beyan edilecek.
Bazı kurumlar kadroya geçiş işlemlerini daha hızlı tamamladı. Bu kapsamda olan kurumlarla ilgili olarak da ayrıca düzenleme yapıldı. Buna göre, sürekli kadroya geçiş işleminin 2 Nisan 2018 tarihinden önce tamamlanması halinde işten ayrılış bildirgesi yüklenici tarafından kamu idaresince kadroya geçiş tarihinden bir gün önceki tarih esas alınarak düzenlenecek. Bu kapsamdaki taşeron işçiler için yüklenici tarafından işten ayrılış nedeni olarak '39-696 KHK' ile kamu işçiliğine geçiş kodu kullanılacak. Böylece hak sahibi olan tüm taşeron işçilerin kadro süreci resmen tamamlanmış olacak.

 
 
Bu makale 9946 kez okundu