Yapılandırma takvimini kaçırmayın!

Yapılandırma takvimini kaçırmayın!

Yoğun seçim gündemi arasında geri plana düşen vergi ve prim başta olmak üzere devlete olan tüm borçlara yapılandırma hakkı getiren düzenleme yürürlüğe girdi. Şimdi sıra vatandaşlarda.

İster yapılandırma deyin ister barış düzenlemesi. Ancak, düzenlemenin vatandaşlara çok büyük avantajlar sağladığı kesin. Devlet ile mükellef arasında yeni bir sayfa açıyor. Ödenemez büyüklüğe ulaşan borçlara, taksitler halinde ödeme imkanı getiriliyor. Ayrıca yine yılların birikimi sonucu oluşan faiz yükünün önemli bir kısmı da siliniyor. Dolaysıyla mükelleflerin, yapılandırma şansını kaçırmaması lazım.

31 TEMMUZ'A KADAR BAŞVURU YAPILACAK

Burada mükellefin yapması gereken konu, hangi borçların düzenleme kapsamına girdiğini öğrenerek, yapılandırma için başvurması… Dikkat edilmesi gereken diğer husus da başvuru tarihini kaçırmamak. Düzenlemeden yararlanmak için, kanun kapsamında olan kesinleşmiş ve ihtilaflı borçlar için 31 Temmuz 2018 tarihi akşamına kadar alacaklı vergi dairesine başvuruda bulunulacak. Yapılandırma kapsamındaki borçların bir defada ödenmesi mümkün. Ancak mükelleflere taksitle ödeme imkanı da sunuluyor. Bu konuda tercihi vatandaşlar yapacak.

Vatandaş borcunun tamamını bir defada ödemek isterse, borcunu Eylül ayının sonuna kadar yatırabilecek. Tercihini taksitler halinde ödemek yönünde kullananlara 36 aya kadar vade olanağı tanınıyor. Borcunu taksitle ödemek isteyenlere 6, 9, 12 ve 18 olmak üzere dört farklı taksit seçenek sunulacak.

İLK TAKSİT 30 EYLÜL 2018

Düzenlemede mükelleflere ödeme konusunda da bir çok avantajlar sağlanıyor. Taksitli ödemede ilk taksit 30 Eylül 2018 tarihi mesai saati sonuna kadar ödenebilecek. Diğer taksitler ise birer ay atlamalı olarak ödenmeye devam edilecek. Buna göre, 6 ay taksit ödemeyi tercih edenler ödemelerini, Eylül, Kasım, Ocak, Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında ödeyebilecekler.

Söz konusu takvim, tüm borçlar için geçerli olacak. Yani sadece prim ve vergi alacakları için değil, diğer trafik ve idari para cezaları ile devletin diğer alacaklarına aynı ödeme kolaylıkları sağlanacak. Burada dikkat edilmesi gereken başvuru süresini kaçırmamak ve taksitleri düzenli ödemektir.

 
 
Bu makale 2619 kez okundu