Yeni sistemde 'çifte emeklilik' şansı!

Yeni sistemde 'çifte emeklilik' şansı!

24 Haziran seçimleri ile birlikte geçilen yeni sistem binlerce kişiye çifte emeklilik şansı getirdi.

Nasıl mı? İşte detaylar…

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi, kamuda CEO dönemi başlattı. Yani kamuda üst düzey yöneticiliğe atanmak için gerekli olan, kamuda belirli dönem çalışma şartı büyük ölçüde ortadan kalktı.

Yıllarca özel sektörde çalışmış kişilerin kamuda üst düzey yöneticiliğe atanmasının önü açıldı. Bu durum aslında, şartları taşıyanlar için ikinci bir emeklilik imkanı da getiriyor.

Şöyle ki, SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olan bürokratların, kamuya atanmaları ile birlikte emekli maaşları kesiliyor. Ve bu kişiler Emekli Sandığı'na tabi olarak yeniden çalışmaya başlıyor. Söz konusu kişiler için, Emekli Sandığı üzerinden prim yatmaya başlıyor.

İşte bu kapsamdaki kişilerin, gerekli şartları yerine getirmeleri halinde hem SSK'lı veya Bağ-Kur'lu olarak hem de Emekli Sandığı'na tabi olarak çift emekli maaşı alma hakları bulunuyor.

Ancak bu kişilerin, 1/10/2008 tarihinden önce Emekli Sandığı'na tabi olarak çalışmış olmaları gerekiyor. Bu nasıl olacak diyebilirsiniz. Örneğin bir kişi çalışma hayatına memur olarak başlıyor. Belirli bir süre sonra istifa edip, özel sektörde SSK'lı olarak çalışmaya başlıyor. Veya kendi işini kurarak Bağ-Kur'lu olarak çalışma hayatını sürdürüyor. İşte bu kapsamdaki kişilerin, emekli olduktan sonra tekrar Emekli Sandığı'na tabi olarak çalışmaya başlaması halinde çifte emekli olmaları mümkün olacak.

Biraz karmaşık gibi görünse de, mevzuat sistemindeki boşluklardan dolayı bu kapsamda çalışan kişilerin SSK ve Bağ-Kur'un dışında Emekli Sandığı'ndan da emekli olma şansları var.

Örneğin yeni sistemde üst düzey bürokrat olarak atanan bir SSK emeklisi, Emekli Sandığı'na tabi olarak gerekli şartları yerine getirmesi ile birlikte Emekli Sandığı'ndan emekli olabiliyor. Ve aynı kişi SSK veya Bağ-Kur'dan aldığı emekli maaşını da tekrar bağlatabilir.

Yeni sistem bazı kişileri kamuda çalışma sansı getirdiği gibi, çifte emekli olma imkanı da sağladı. Şartları uyan kamu çalışanlarının çifte emeklilik şansını da değerlendirmesinde fayda var.

 
 
Bu makale 6141 kez okundu