Çalışana 9 günlük tatil formülü!

Çalışana 9 günlük tatil formülü!

Milyonlarca çalışanın gözü Kurban Bayramı tatilinde. Çalışanlar Kurban Bayramı'nda 9 günlük tatil bekliyor. Ancak, bayrama kısa bir süre kalmasına rağmen 9 günlük bayram tatili konusunda bir karar alınmadı. Bu durum, çalışanların 9 günlük tatil umutlarını suya düşürdü. Hükümet tarafından 9 günlük tatil kararı alınmasa da, çalışanlar yıllık izin formülü ile bayram tatilini 9 güne çıkarmanın planını yapıyor.

Peki çalışanlar 9 günlük tatil kararı alınmaz ise, bu süreyi nasıl 9 güne çıkarabilirler. Yani Kurban Bayramı tatilini 9 güne çıkarmanın formülleri nelerdir?

1-YILLIK İZİN FORMÜLÜ: Kamuda ve özel sektörde bir çok çalışan iki günlük mesai günü için yıllık izin alıyor. Bu durumda Kurban Bayramı izni yine 9 güne çıkarılıyor.

2- PATRON 9 GÜN İZİN VEREBİLİR: Bu yöndem daha çok özel sektörde geçerlidir. İsteyen özel sektör firmaları aynen kamuda olduğu gibi çalışanlarına idari 2.5 gün (cumartesiler dahil) ya da haftada 5 gün çalışanlar için yarım gün idari izin vererek 9 gün izin yaptırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus; idari izin olduğu için işverenler bunu yıllık izinden düşemiyor. Ayrıca maaştan da kesemiyor.
2) YARIM GÜNLÜK MESAİ DE KULLANILABİLİR: Eğer işveren idari izne yanaşmaz ise çalışanların yine de 9 günlük izin yapma imkânları var. Son değişikliklerle yıllık izinler 1'er gün bile kullanılabiliyor. Bu durumda çalışan 2.5 günlük mesaiyi ya da hafta sonu izin yapanlar için yarım günlük mesaiyi yıllık izninden kullanarak 9 günlük tatil yapabilir.

3) TELAFİ ÇALIŞMASI YAPILABİLİR: Tatili uzatmanın bir başka yöntemi de telafi çalışmasıdır. Özellikle özel sektörde geçerlidir. Yasalarımızda yer alan bir düzenleme hem işçinin hem de işverenin bu konuda işini kolaylaştırıyor. Bu durumda 'telafi çalışması' devreye giriyor. Her işçinin haftalık çalışma süresi 45 saat. Bunun üzerindeki süreler fazla çalışmaya giriyor. Yine tatil günlerinde yapılan çalışmalarda mesai olarak ödeniyor. İşçi ile işveren anlaşarak 2.5 günlük izin yaptırılır. Bunun karşılığında iki ay içinde telafi çalışmaları devreye girer. Yine telafi çalışması günde 3 saati geçemiyor ve tatil günlerinde de yaptırılamıyor. Yani günlük çalışma süresinin 11 saati geçmemesi gerekiyor. 45 saati aşan süreler için ücret yüzde 50 fazlasıyla ödenir.

 
 
Bu makale 6796 kez okundu